22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport1-0, scorul preferat al lui Mourinho

1-0, scorul preferat al lui Mourinho

Chelsea a cistigat cu 1-0 in fata lui Everton pe „Goodison Park“, in etapa a 27-a a campionatului englez, prin golul marcat de islandezul Eidur Gudhjonsen in minutul 69. Echipa lui Mourinho a avut superioritate numerica timp de 82 de minute, dupa eliminarea atacantului gazdelor, James Beattie, pentru o intrare violenta. Fara Drogba si Robben, Chelsea a reusit sa-si pastreze distanta de noua puncte fata de Manchester United, care a cistigat derbiul local cu Manchester City. „A fost o victorie cruciala, deoarece ne-a ajutat sa pastram distanta fata de urmaritoare inaintea pauzei de o luna din Premiership“, a spus Gudhjonsen dupa meci, echipa sa concentrindu-se in perioada urmatoare pe meciuri din Cupa Angliei, Liga Campionilor, dar si pe finala Cupei Ligii, unde vor intilni Liverpool.

Walter Pandiani a debutat cu gol pentru Birmingham, in victoria contra lui Liverpool, un alt atacant care a parcurs recent ruta Spania – Anglia, Morientes, nereusind sa-si continue seria golurilor in Premiership.

Rezultatele inregistrate in etapa a 27-a: Everton – Chelsea 0-1 (Gudhjonsen ’69), Birmingham – Liverpool 2-0 (Pandiani ’38-p, Gray ’45), Blackburn – Norwich 3-0 (Pedersen ’17, Dickov ’39, ’62), Portsmouth – Aston Villa 1-2 (Aiyegbeni ’24-p / De Zeeuw ’17-aut., Hitzlsperger ’73), Bolton – Middlesbrough 0-0, Manchester City – Manchester United 0-2 (Rooney ’68, Dunne 75-aut.).

Rezultatele rejucarilor din Cupa Angliei: Fulham – Derby County 4-2 – dupa prelungiri (Diop ’45-p, Boa Morte ’50, John ’94, Jensen ‘105 / Rasiak ‘4, Peschisolido ’86), Hartlepool – Brentford 0-1 (Rankin ’48), Tottenham – West Bromwich 3-1 (Robbie Keane ’42-p, Defoe ’50, ’55 / Kanu ’12).