7.3 C
Știri de ultima orăSportMonica Niculescu, pe doua fronturi

Monica Niculescu, pe doua fronturi

Junioara româna Monica Niculescu, cap de serie numarul sapte in proba de simplu de la Melbourne, a avansat in optimile de finala dupa ce a invins-o in doua seturi simetrice, 6-2, 6-2, pe britanica Francesca Kinsella, dupa 57 de minute de joc. In runda urmatoare, Niculescu o va intilni pe Wen Hsin Hsu din Taipei, cotata a zecea favorita, care a eliminat-o in turul anterior pe rusoaica Anastasia Poltoratskaya, scor 6-4, 6-2.

Alaturi de Sorana Cirstea, Monica Niculescu continua si in proba de dublu junioare, dupa ce au eliminat in optimi perechea australiana Tyra Calderwood/Jenny Swift, scor 6-2, 6-0, intr-un meci care a durat doar 50 de minute. In sferturile de finala, româncele, cotate favorite numarul sapte, vor juca impotriva cuplului Victoria Azarenka (Belarus)/Marina Erakovic (Noua Zeelanda), favoritele secunde ale competitiei.