17.8 C
Știri de ultima orăSportJoachim Johansson s-a calificat in optimi

Joachim Johansson s-a calificat in optimi

Trei ore si 58 de minute a durat partida dintre suedezul Joachim Johansson si spaniolul Feliciano Lopez, adjudecata in cele din urma de tenismanul nordic. A fost un razboi al serviciilor, in special in ultimul set, Joachim reusind un break la scorul 11-11. Jucatorul de 22 de ani a cistigat si in duelul asilor, servind 38, fata de 34 ai lui Lopez, si il va intilni in optimi pe Andre Agassi, care nici in turul trei nu a cedat vreun set, „pedepsindu-l“ drastic pe compatriotul sau Taylor Dent.

Favoritul principal nu a stat prea mult pe teren in ziua a cincea a competitiei, deoarece adversarul sau, finlandezul Nieminen, s-a retras de pe teren in setul secund din cauza unei accidentari.

Marat Safin (Rusia, nr. 4) – Mario Ancic (Croatia, nr. 28) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4; Dominik Hrbaty (Slovacia, nr. 20) – Gaston Gaudio (Argentina, nr. 10) 7-6, 6-7, 6-7, 6-1, 6-3; Thomas Johansson (Suedia, nr. 30) – Kevin Kim (SUA) 3-6, 6-2, 6-7, 6-2, 6-2; Olivier Rochus (Belgia) – Karol Beck (Slovacia) 6-7, 6-1, 6-4, 6-2; Roger Federer (Elvetia, nr. 1) – Jarkko Nieminen (Fin) 6-3 5-2-abandon Nieminen, Marcos Baghdatis (Cipru) – Tommy Robredo (Spania, nr. 13) 7-6, 6-4, 6-1, Joachim Johansson (Suedia, nr. 11) – Feliciano Lopez (Spania, nr. 24) 6-3, 3-6, 5-7, 7-6, 13-11, Andre Agassi (SUA, nr. 8) – Taylor Dent (SUA, nr. 29) 7-5, 7-6, 6-1.