17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMaoulida, eroul lui Bölöni

Maoulida, eroul lui Bölöni

In penultima etapa a turului campionatului francez, echipa antrenata de Ladislau Bölöni, Stade de Rennes, a cistigat pe teren propriu partida cu Lens, scor 3-1. Atacantul Maoulida a reusit o dubla (’17, ’75), iar Monterrubio a marcat in minutul 60, pentru oaspeti punctind fostul parizian Jerome Leroy (’40).

Lyon se mentine pe prima pozitie, in ciuda egalului inregistrat la Bordeaux, 0-0, dar surpriza acestui sezon, Lille, s-a apropiat la trei puncte de lider, dupa ce a trecut pe teren propriu de echipa lui Bratu si Keseru, Nantes, cu 2-1. Nzigou (’32) a deschis scorul pentru oaspeti, dar Dernis (’49) si Moussilou (’52) au adus in avantaj pe Lille.

In ultimul meci al etapei, cistigatoarea Cupei Frantei, PSG, a invins detinatoarea Cupei Ligii, Sochaux, cu 2-1, datorita golurilor lui Pauleta (’24, 42), gazdele reducind din handicap prin Santos (’75), dupa ce Ilan irosise un penalti, zece minute mai devreme.

Celelalte rezultate ale etapei: Marseille – Auxerre 0-1 (Benjani ’62), Bastia – Monaco 0-2 (Chevanton ’19, Saviola ’45), Metz – Strasbourg 1-0 (Renouard ’40), Nice – Ajaccio 3-0 (Vahirua ’45, ’90, Grenet ’82), Saint Ettienne – Caen 5-0 (Piquionne ‘2, ’44, Hellebuyck ’30, F. Mendy ’33, Compan ’85), Toulouse – Istres 2-1 (Emana ’25, T. Giresse ’60 / Courtois ’33).

Ultima etapa a turului se va disputa saptamina viitoare si va programa derbiul Lyon – Marseille.