duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBascii au amenintat capitala

Bascii au amenintat capitala

Meciul Real Madrid – Real Sociedad a fost intrerupt

Cu doar trei minute inaintea incheierii partidei de pe „Santiago Bernabeu“, dintre Real Madrid si Real Sociedad, arbitrul a fost avertizat sa fluiere finalul jocului, dupa ce un telefon din partea gruparii extremiste ETA anuntase prezenta unei bombe in interiorul arenei. Jucatorii si spectatorii au parasit imediat stadionul, dar s-a constatat ca fusese doar o alarma falsa, fortele de ordine descoperind doar o sacosa goala in tribune. In acel moment, scorul era egal, 1-1, dupa reusitele lui Ronaldo (’42) si Nihat (’73), federalii spanioli urmind a decide daca partida se va rejuca integral sau doar cele trei minute ramase.

Primele doua locuri ale clasamentului sint detinute de formatiile din Barcelona, „extraterestrii“ lui Rijkaard avind insa nu mai putin de noua puncte fata de Espanol (29 p), pe locurile urmatoare situindu-se Valencia (28 p) si Real Madrid (26 p), „galacticii“ avind un meci in minus. Iniesta (‘2) si Xavi (’85) au adus cea de-a 12-a victorie a Barcei, care insa nu a mai avut stralucirea de altadata, intrind chiar in panica dupa golul lui Gonzales (’73).

La Getafe, Craioveanu a fost introdus la pauza, in meciul contra fostei sale echipe, Villareal, cistigat insa de oaspeti cu 2-1, prin golurile lui Guayre (‘8) si Forlan (’59), pentru gazde marcind Nano, cu opt minute inainte de final.

Celelalte rezultate din runda a 15-a a Primerei Division: Athletic Bilbao – Atletico Madrid 1-0 (Del Horno ’45), La Coruna – FC Sevilla 2-2 (Sergio ’51, Scaloni ’87 / Carlos ’42, Baptista ’90), Malaga – Levante 1-0 (M. Amoroso ’47), Osasuna – Zaragoza 2-2 (Morales ‘4, Punal ’75 / Gonzales ’14, ’63), Betis – Santander 2-1 (Edu ’29, Oliveira ’71 / Arizmendi ’90), Valencia – Numancia 1-0 (Marchena ’20), Espanol – Mallorca 2-1 (Pocchetino ’27, Serrano ’35 / Pereyra ’60).

Saptamina viitoare se va juca etapa a 16-a, in program fiind derbiul Barcelona – Valencia.