19.4 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportIanu se ţine de goluri

Ianu se ţine de goluri

Tinărul atacant roman Cristian Ianu a marcat incă două goluri pentru Bellinzona, in victoria cu 2-1 a echipe sale in faţa formaţiei Wohlen, in cadrul etapei a 16-a a ligii secunde elveţiene. Ex-arădeanul a marcat prima oară in minutul 57 şi a recidivat nouă minute mai tirziu, oaspeţii reducind din diferenţă in minutul 75, prin Viceconte. Ianu este golgheterul diviziei secunde din „ţara cantoanelor“, cu 16 reuşite in 15 meciuri, fiind urmat in clasamentul marcatorilor de Jean-Michel Tchouga (Lucerna), cu 14 goluri.

In derbiul ligii secunde, echipa Yverdon Sport, antrenată de Radu Nunweiller, a invins cu 2-1, in deplasare, pe FC Vaduz, şi a urcat pe primul loc, cu 39 de puncte, fiind urmată de formaţia invinsă (38 puncte). Bellinzona are 27 de puncte şi este pe locul şapte.