17.5 C
Știri de ultima orăSport„Galacticii“ au făcut scor cu Levante

„Galacticii“ au făcut scor cu Levante

In ultimul meci al etapei a 13-a din Primera Division, Real Madrid nu a avut probleme acasă cu Levante, echipă in faţa căreia a făcut spectacol, ciştigind cu 5-0. Din echipa lui Garcia Remon au punctat numele grele Ronaldo (’43, ’52), Figo (’50), Beckham (’55) şi Owen (’87), semn că „galacticii“ devin complexaţi numai atunci cind trebuie să dispute partide cu miză mare, cum a fost derbiul cu Barcelona sau meciul cu Bayer Leverkusen, din Liga Campionilor.

In aceeaşi rundă, Athletic Bilbao, adversara de miine a Stelei din ultimul meci al bucureştenilor in grupa B a Cupei UEFA, a dispus pe teren propriu, cu 3-0, de Racing Santander, prin golurile inscrise de Ezquerro (‘7), Gurpegi (’26) şi Urzaiz (’63), in timp ce lidera campionatului, FC Barcelona, a invins in deplasare, cu 2-1, pe Getafe, autorul golului gazdelor fiind fostul căpitan al Universităţii, Gheorghe Craioveanu, in minutul 59. Pentru catalani au marcat Marquez (’21) şi Deco (’23).

Alte rezultate: Espanyol – Atletico Madrid 2-1 (Dani ’53 – p, ’75 / Nano ’55), Betis – Villarreal 2-1 (Oliveira ’20, ’40 / Guayre ’55), Deportivo La Coruna – Real Sociedad 2-2 (Luque ’14, Munitis ’27 / Nihat ’32, Kovacevic ’50), Malaga – Albacete 0-2 (Viaud ‘9, Momo ’47), Numancia – Zaragoza 2-1 (Osorio ’11, ’32 / Milito ’37), Osasuna – Sevilla 4-1 (Munoz ’21, Webo ’56, Morales ’85, Moha ’90 / Carlos ’37), Valencia – Mallorca 2-0 (Moretti ’29, Baraja ’64).

Barcelona este lideră, cu 32 de puncte, urmată de Real Madrid, 25 de puncte, Espanyol, 23 de puncte, şi Valencia, 22 de puncte. Getafe ocupă locul 17, cu 13 puncte.

In liga secundă spaniolă, fostul stelist Laurenţiu Roşu a marcat două goluri pentru echipa sa, Murcia, care a scos un egal in deplasare, 2-2, cu Recreativo Huelva. Gazdele au condus cu 2-0, dar mijlocaşul roman a punctat decisiv in minutele 59 şi 66, ajungind la cota trei in privinţa golurilor marcate in acest sezon.