14.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChelsea s-a distanţat de Arsenal

Chelsea s-a distanţat de Arsenal

Portughezul Jose Mourinho pare a fi pe drumul cel bun cu Chelsea, tehnicianul lusitan anunţind in momentul preluării echipei că va face tot posibilul pentru a aduce titlul pe „Stamford Bridge“. Şi, pină acum, Mourinho este in grafic, „albaştrii“ fiind lideri in campionat. Mai mult, Chelsea şi-a mărit la cinci puncte avansul faţă de ocupanta locului secund, Arsenal, după disputarea partidelor din cadrul etapei a 15-a. Gruparea patronată de Abramovici s-au impus simbătă cu 4-0 pe terenul formaţiei Charlton Athletic, prin golurile lui Duff (‘4), Gudjohnsen (’59) şi „dubla“ lui Terry (’47, ’50), căpitanul lui Chelsea, deşi are sarcini defensive, devenind unul dintre principalii marcatori ai echipei in campionat şi Liga Campionilor.

Formaţia pregătită de Mourinho a profitat de pasul greşit al lui Arsenal, „tunarii“ fiind invinşi in ultima secundă a meciului disputat duminică, in deplasare, cu Liverpool. „Cormoranii“ au marcat primii, prin Alonso (’41), londonezii au egalat prin Vieira (’57), victoria gazdelor fiind adusă de Mellor, in al treilea minut al prelungirilor.

Tot in runda a 15-a, West Bromwich, echipă la care evoluează Cosmin Contra, nu a putut emite pretenţii pe „Old Trafford“ in faţa lui Manchester, „diavolii“ lui Ferguson impunindu-se cu 3-0, prin golurile lui Scholes (’53, ’82) şi Van Nistelrooy (’72). Contra a inceput meciul ca titular, dar a fost inlocuit in minutul 38, cu Robinson, din cauza unei accidentări. Pină atunci, „Guriţă“ evoluase destul de bine, trimiţind un şut periculos spre poarta lui Manchester, scos cu greu de portarul gazdelor.

Celelalte rezultate ale rundei a 15-a: Fulham – Blackburn 0-2, Birmingham – Norwich 1-1, Bolton – Portsmouth 0-1, Southampton – Crystal Palace 2-2, Manchester City – Aston Villa 2-0, Newcastle – Everton 1-1, Tottenham – Middlesbrough 2-0. In clasament, Chelsea are 36 de puncte, fiind urmată de Arsenal, 31 puncte, Everton, 30 puncte, şi Manchester United, 27 puncte. West Bromwich ocupă ultimul loc, cu zece puncte.