22 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGolul lui Moti a fost corect!

Golul lui Moti a fost corect!

In minutul 82 al meciului Universitatea – Farul, scor 0-0, Cosmin Moti a marcat un gol in poarta lui Branet, dar asistentul Daniel Burloiu a ridicat steagul pentru un presupus ofsaid, desi fundasul oltean primise mingea de la un jucator iesean! Centralul Marian Salomir, vazind steagul ridicat al asistentului, a anulat golul. Din punctul lui de vedere, clujeanul n-a gresit, dar… Salomir a vazut insa faza respectiva si, regulamentar, ar fi putut sa nu dea crezare semnalizarii asistentului Burloiu. N-a facut-o, are acoperire regulamentara etc.

Simbata dimineata, asistentul Daniel Burloiu (Galati), care si-a uitat ceasul in vestiarul arbitrilor de la „Ion Oblemenco“, l-a sunat pe directorul sportiv al Universitatii, Ovidiu Costesin, si, printre altele, si-a cerut scuze oltenilor pentru faza din minutul 82, la capatul careia Moti a marcat, recunoscind ca, dupa ce a vizionat caseta meciului, s-a convins ca a gresit! Ovidiu Costesin a declarat: „Domnul Daniel Burloiu si-a cerut scuze fata de echipa si conducerea Universitatii, recunoscind ca a gresit, neintentionat, atunci cind a ridicat fanionul in minutul 82, la golul marcat de Moti. A revazut faza respectiv la TV si si-a dat seama de eroare. El mi-a argumentat ca a fost concentrat pe linia penultimului aparator si n-a vazut ca balonul a fost deviat la Moti de la un jucator de la «Poli» Iasi. Burloiu a crezut ca devierea a venit la Moti de la un jucator al Universitatii si a ridicat fanionul! A recunoscut greseala, gestul este de fair play, dar Universitatea a contabilizat in acest meci doar un punct in loc de trei!“.