9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPatricia Armegioiu, locul doi la „Cupa Textilistilor“

Patricia Armegioiu, locul doi la „Cupa Textilistilor“

Tenismena Patricia Armegioiu s-a clasat a doua in concursul de la Arad dotat cu „Cupa Textilistilor“, la categoria 16 ani. Turneul a fost unul de categoria a III-a, fiind puse in joc 200 de puncte pe linga premiile acordate. Dupa ce a trecut un tur eliminatoriu in care adversara nu a reusit sa-i ia nici un ghem, Armegioiu s-a calificat intr-un turneu de patru unde a jucat fiecare cu fiecare.

Gorjeanca a fost invinsa in primul joc de catre Ioana Borza, 4-6, 2-6, reusind sa cistige urmatoarele doua in fata Laviniei Popa, 6-1, 6-2, si Ramonei Sarba, 7-5, 6-0. Desi nu are 16 ani, Armegoiu este clasata pe locul 41 in ierarhia nationala a tenismenelor la categoria 16 ani, incercind in acest an sa patrunda in primele douazeci de jucatoare din tara. Tatal sportivei sustine ca cheltuieste lunar intre 15 si 50 de milioane de lei pentru activitatea de performanta a fiicei sale, in functie de numarul turneelor disputate.