• Au marcat: C. Ronaldo ’26, Maniche ’58 / J. Andrade ’63-a.

Portugalia: Ricardo – Miguel, J. Andrade, R. Carvalho, Nuno Valente – C. Ronaldo (’68, Petit), Maniche (’87, Couto), Costinha, Deco, Figo – Pauleta (’75, Nuno Gomes). Antrenor: Luis Felipe Scolari.

Olanda: Van der Sar – Reiziger, Stam, Bouma (’56, Van der Vaart), Van Bronckhorst – Seedorf, Cocu, Davids – Overmars (’46, Makaay), Van Nistelrooy, Robben (’81, Van Hooijdonk). Antrenor: Dick Advocaat.

• Au arbitrat: A. Frisk – K. Petersson, P. Ekstrom (Suedia).

• Cartonaşe galbene: C. Ronaldo, Nuno Valente, Figo / Overmars, Robben.

Reprezentativa ţării organizatoare a Campionatului European, Portugalia, a obţinut aseară calificarea in finala Euro 2004 după victoria, cu scorul de 2-1, in faţa selecţionatei Olandei.

Portugalia a controlat prima repriză graţie „aripilor“ C. Ronaldo şi Figo, care au făcut frecvent schimb de locuri, destabilizind apărarea olandeză. După ce a irosit două ocazii de a deschide scorul (‘8, ’17), Christiano Ronaldo a reuşit să inscrie in minutul 26, reluind cu capul, de la şase metri, centrarea din corner a lui Deco. „Portocala mecanică“ a replicat imediat, insă Overmars (’28) şi Davids (’31) au greşit ţinta din poziţii favorabile. Mai mult decit atit, Van Nistelrooy a reuşit să-l invingă pe Ricardo, insă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

La 13 minute de la reluarea reprizei secunde, Maniche a majorat scorul la 2-0, trimiţind o „torpilă“ din colţul careului mare, care s-a oprit in vinclul porţii lui Van der Sar. După acest gol, olandezii au atacat cu furie, insă nu au avut nici o ocazie clară de a inscrie. Chiar şi singurul gol al „portocalei mecanice“ a fost marcat tot de un portughez, J. Andrade deviind balonul centrat de Van Bronckhorst in propria poartă, peste goal-keeper-ul Ricardo.

Selecţionerului Iordănescu i-a mai venit inima la loc după acest meci, olandezii, pe care tricolorii ii vor intilni in preliminariile CM 2006, arătind destule carenţe in joc.