22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„GP“ Craiova a luat fata Chimiei

„GP“ Craiova a luat fata Chimiei

Mult-asteptatul derbi dintre „Gica Popescu“ si Chimia, echipele clasate pe primele doua locuri care lupta pentru promovarea in esalonul trei, s-a incheiat cu victoria la limita a „scolarilor“, 1-0, cei aproape 400 de spectatori avind parte de un joc de calitate, de nivelul Diviziei C. Gazdele au inceput in forta si au trecut in avantaj din primul minut, Voica marcind cu capul din centrarea lui Sandu, oaspetii raspunzind apoi cu citeva ocazii periculoase. „Chimistii“ au avut si doua bari, iar „GP“-ul una, dar scorul inregistrat dupa primul minut nu s-a mai schimbat, dupa pauza gazdele inchizind toate culoarele spre propria poarta.

In urma acestui rezultat, „GP“ Craiova a preluat sefia primei ligi doljene, avind acelasi numar de puncte ca si Chimia (75), dar un golaveraj superior, precum si avantaj in meciurile directe.

In celelalte partide ale etapei s-au consemnat rezultatele: Unirea Podari – Tricolorul Sadova 4-0, Portul Bechet – Rapid Almaj 3-0, Avintul Isalnita – Recolta Ostroveni 1-0, UT Dabuleni – Ciupercenii Vechi 1-0, Progresul Bailesti – ASF Mirsani 2-1, Progresul Castranova – Vinatorul Desa 1-2, ASO Filiasi – Victoria Calarasi 1-1, Gaz Metan Pielesti – Recolta Urzicuta 6-2.