marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSport„Regretam ca am pierdut calificarea la Euro“

„Regretam ca am pierdut calificarea la Euro“

„Imi scot palaria in fata echipei Romaniei“, a spus antrenorul „panzerelor“, Rudi Völler

La conferinta de presa care s-a desfasurat miercuri seara, la finalul meciului amical dintre Romania si Germania, scor 5-1 (Plesan ’21, Rat ’23, Danciulescu ’36, ’43, Caramarin ’84 / Lahm ’88), antrenorul tricolorilor, Anghel Iordanescu, si-a exprimat regretul ca reprezentativa noastra nu s-a calificat la CE 2004. La rindul sau, tehnicianul echipei Germaniei, Rudi Völler, a spus ca selectionata tricolora merita toate laudele pentru jocul prestat si ca isi reproseaza ca a ales pentru acest amical o adversara atit de valoroasa.

Anghel Iordanescu: „A fost o seara buna, incheiata cu o victorie frumoasa. Am cistigat pe merit si am obtinut o victorie detasata, mai ales dupa prima repriza excelenta pe care am facut-o. Este o victorie importanta si pentru palmares, mai ales ca am jucat cu fotbalisti tineri. Repriza a doua a fost mai echilibrata si pot spune ca jucatorii germani au reusit sa controleze meciul la mijlocul terenului. Ne-am mobilizat mai mult, poate si din respectul pe care l-am avut fata de Germania. Regretam ca am pierdut calificarea la Euro.“

Rudi Völler: „Nu este nici un fel de scuza faptul ca am avut probleme legate de alcatuirea lotului, din cauza accidentarilor. Prima repriza a fost catastrofala, dar in repriza a doua am jucat mai bine. In mod normal, iau apararea echipei mele, dar acum s-au facut greseli mari in aparare. Consider ca prima repriza a decis soarta meciului. M-a surprins lipsa de angajament a jucatorilor mei. Nu ar fi trebuit sa rupa oasele, ci sa puna osul. Echipa Romaniei a jucat bine. Sint de patru ani selectioner si imi dau seama ca mai am de invatat. Imi reprosez faptul ca am venit sa joc un meci amical international in fata unei echipe puternice, cum este cea a Romaniei, cu un lot decimat. Imi scot palaria in fata echipei Romaniei. Sint principalul vinovat pentru acest rezultat.“