16.7 C
Știri de ultima orăSportEchipa lui Moldovan a cistigat la Monaco

Echipa lui Moldovan a cistigat la Monaco

Echipa FC Nantes, cu atacantul roman Viorel Moldovan titular, a invins simbata, in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia AS Monaco, intr-un meci din etapa a 33-a a campionatului Frantei. Unicul gol al partidei a fost inscris de Vahirua, in minutul 78. Moldovan, care a primit un cartonas galben in minutul 64, a fost inlocuit cu N’Zigou, in minutul 71. Celalalt jucator roman al „canarilor“, Claudiu Keseru, nu a fost folosit in acest meci.

Tot in runda a 33-a a campionatului Frantei, formatia antrenata de tehnicianul roman Ladislau Bölöni, Rennes, a fost invinsa, in deplasare, cu scorul de 3-0, de echipa Olympique Lyon. Golurile au fost marcate de Juninho (’55, din penalti), Essien (’63) si Luyindula (’71).

In aceeasi etapa, fundasul roman Marius Baciu nu a fost folosit in partida pe care echipa sa, OSC Lille, a pierdut-o pe teren propriu, cu scorul de 0-1, in fata formatiei RC Strasbourg, in urma autogolului lui Makoun, din minutul 29.

In sfirsit, echipa Le Mans, fara jucatorul Sergiu Radu pe teren, a cistigat, cu scorul de 3-0, partida disputata in deplasare in compania formatiei FC Montpellier. Pentru Le Mans au inscris D’amico (’17), Cousin (’30) si Pancrate (’33).

Alte rezultate inregistrate simbata in etapa a 33-a a campionatului Frantei: Auxerre – Sochaux 2-1 (Kalou ’49, Cisse ’57 / Mexes ’55 – autogol), Bastia – Girondins Bordeaux 0-2 (Celades ’37, Feindouno ’48), Guingamp – RC Lens 1-0 (Leroy ‘5), FC Metz – OGC Nice 1-0 (Proment ’61 – penalti), Tolouse – AC Ajaccio 3-1 (Emana ’41, Faure ’65 – penalti, Avezac ’89 / Bagayoko ’90).

Partida Paris Saint Germain – Olympique Marseille s-a jucat aseara, dupa inchiderea editiei.