5.3 C
Știri de ultima orăSportGorjeanca Dita a cistigat bronzul

Gorjeanca Dita a cistigat bronzul

Atleta Constantina Tomescu-Dita s-a clasat pe locul al treilea la maratonul de la Londra, care s-a desfasurat duminica, fiind inregistrata, la capatul celor 42,195 km ai cursei, cu timpul de doua ore, 26 de minute si 57 de secunde. Primul loc a fost ocupat de kenyanca Margaret Okayo (doua ore, 22 de minute si 35 de secunde), pozitia a doua revenindu-i rusoaicei Liudmila Petrova (doua ore, 26 de minute si doua secunde).

Atleta gorjeanca a preluat conducerea cursei dupa 17 kilometri, mentinindu-se in pozitia de lidera pina la kilometrul 32, cind a fost depasita de Okayo, iar apoi, in final, si de rusoaica Petrova. Reamintim, la editia de anul trecut a maratonului de la Londra, Constantina Tomescu-Dita a ocupat locul al saselea.