15.6 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Vulturii“ au cazut pe locul trei

„Vulturii“ au cazut pe locul trei

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Besiktas Istanbul, a terminat la egalitate, 2-2, meciul sustinut in deplasare cu Konyaspor, in etapa a 30-a a campionatului Turciei. Gazdele conduceau cu 2-0 in minutul 13, dupa golurile marcate de Zafer Biriyol (‘3, 13), golgheterul la zi al campionatului, cu 22 de reusite, Besiktas egalind gratie dublei lui Serdar Topraktepe (’17, ’66). La Besiktas, atacantul Adrian Ilie a evoluat pe toata durata meciului si a fost sanctionat cu un cartonas galben, in minutul 35. Daniel Pancu nu a jucat, fiind accidentat.

In urma acestui rezultat, Besiktas a cedat pozitia a doua a clasamentului formatiei Trabzonspor, care a invins in deplasare, cu 3-0 (Yattara ’67, F. Tekke ’77-p, ’87).

Alte rezultate inregistrate in partidele disputate simbata, in cadrul etapei a 30-a a campionatului Turciei: Gaziantepspor – Malatyaspor 1-3 (Au marcat: S. Agcay ’50 / Kahraman ‘7, F. Ulusoy ’43, M. Korkmaz ’86), Genclerbirligi – Ankaragucu 1-2 (Au marcat: V. Cihan ’32 / U. Bulut ’19, H. Keles ’46). In clasament, conduce Fenerbahce, cu 66 puncte (29 jocuri), urmata de Trabzonspor – 65 p, Besiktas – 62 p, Denizlispor – 54 p, Gaziantepspor – 48 p, Galatasaray – 44 p si Ankaragucu – 42 p.