17.8 C
Știri de ultima orăSportReal Madrid a pierdut Cupa Spaniei

Real Madrid a pierdut Cupa Spaniei

Finala Cupei Spaniei, care s-a disputat miercuri seara, pe stadionul „Montjuic“ din Barcelona, a fost cistigata surprinzator de Real Zaragoza, care a invins-o pe Real Madrid, dupa prelungiri, cu scorul de 3-2.

Real Madrid a deschis scorul in minutul 23 prin David Beckham, dar Real Zaragoza a intrat in avantaj la pauza, gratie reusitelor lui Dani (’29) si Villa (’44-penalti). La trei minute de la debutul reprizei secunde, Roberto Carlos a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, 2-2, scor care s-a mentinut pina la finalul timpului regulamentar de joc. In prelungiri, argentinianul Galletti (‘111) a inscris un gol istoric pentru Real Zaragoza, care a cistigat astfel trofeul.

Mentionam ca ambele echipe au avut cite un jucator eliminat de pe teren, Cani (Real Zaragoza) fiind trimis la cabine in minutul 68, in timp ce Guti a vazut cartonasul rosu in minutul 95.