13.7 C
duminică, 12 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomancele sar bine gardurile

Romancele sar bine gardurile

• Ionela Tirlea şi Carmen Zamfir vor concura in finale • In absenţa campionului olimpic Maurice Greene, proba masculină de 100 de metri plat a fost ciştigată de de Kim Collins, care este reprezentantul unei insule din Caraibe, St. Kitts Nevis

Ionela Tirlea s-a calificat luni in finala probei de 400 de metri garduri din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Paris. In a doua semifinală, Ionela Tirlea a ocupat locul secund, cu timpul de 54 de secunde şi 84 de sutimi.

In finala probei de 400 de metri garduri, care va avea loc miine, s-au mai calificat Jana Pittman (Australia), Sandra Glover (SUA), Tetiana Tereşciuk-Antipova (Ucraina), Natalya Torshina (Kazahstan), Iulia Pecionkina (Rusia), Surita Febbraio (Africa de Sud) şi Andrea Melissa Blackett (Barbados).

La rindul său, atleta romană Carmen Zamfir s-a calificat şi ea in semifinalele probei de 100 de metri garduri din cadrul CM de la Paris, clasindu-se pe locul şase in seria a treia, cu timpul de 13 secunde şi 24 de sutimi. Zamfir a obţinut penultimul loc calificant. Seria a treia a fost ciştigată de americana Jenny Adams, cu timpul de 12.74. Cea mai bună performanţă din serii a fost obţinută de jamaicana Bridget Forster (12.67).

Maurice Greene s-a retras

Deţinătorul titlului mondial in proba de 100 de metri plat, americanul Maurice Greene, a ratat calificarea in finală, din cauza unei accidentări. In a doua semifinală, Greene, campion olimpic al probei de 100 de metri, s-a clasat pe locul al optulea, cu timpul de zece secunde şi 37 de sutimi. Din cauza accidentării, Greene a renunţat să participe şi la ştafeta de 4×100 metri.

Finala masculină la 100 de metri plat a fost ciştigată, surprinzător, de Kim Collins, din St. Kitts Nevis, o insulă din Caraibe cu doar 40.000 de locuitori. Acesta a fost inregistrat cu timpul de zece secunde şi şapte sutimi, reuşind să-i devanseze pe Darrell Brown (Trinidad-Tobago) şi Darren Campbell (Marea Britanie), ambii cronometraţi cu zece secunde şi opt sutimi. Deţinătorul recordului mondial al acestei probe, americanul Tim Montgomery, a sosit doar pe locul 5, in zece secunde şi 11 sutimi.

„Cred că acesta este cel mai important eveniment pentru ţara mea, de la cucerirea independenţei, in anul 1983“, a declarat Kim Collins după finală.

Rezultate din finalele de luni

Luni s-au disputat incă cinci finale la CM de la Paris. Ciştigătorii acestor probe sint următorii:

Masculin – Inălţime: 1. Jacques Freitag (Africa de Sud) 2,35 m, 2. Stefan Holm (Suedia) 2,32, 3. Mihail Ţvetkov (Rusia) 2,29; Triplu salt: 1. Christian Olsson (Suedia) 17,72 m, 2. Yoandri Betanzos (Cuba) 17,28, 3. Leevan Sands (Bahamas) 17,26; Ciocan: 1. Ivan Tihon (Belarus) 83,05 m, 2. Adrian Annus (Ungaria) 80,36, 3. Koji Murofushi (Japonia) 80,12.

Feminin – Prăjină: 1.Svetlana Feofanova (Rusia) 4,75 m, 2. Annika Becker (Germania) 4,70, 3. Yelena Tsibayeva (Rusia) 4,65; Disc: 1. Irina Iatcenko (Belarus) 67,32 m, 2. Anastasma Kelesmdou (Grecia) 67,14, 3. Ekatermni Voggoli (Grecia) 66,73.