15.9 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGabi Szabo a stabilit cea mai buna performanta a anului

Gabi Szabo a stabilit cea mai buna performanta a anului

• La aceeasi competitie, Marian Oprea s-a impus in proba masculina de triplu salt • O evolutie buna a avut si Ionela Tirlea, care s-a clasat a doua in proba de 400 m garduri

Gabriela Szabo a stabilit vineri seara, in cadrul reuniunii atletice Golden League de la Zürich, cea mai buna performanta a anului in proba de 3.000 de metri, pe care a cistigat-o intr-o maniera categorica, cu timpul de opt minute, 33 de secunde si 95 de sutimi. Szabo a reusit sa le depaseasca pe irlandeza Sonia Osullivan (opt minute, 37 de secunde si 55 de sutimi) si pe germanca Irina Mikitenko (opt minute, 39 de secunde si 29 de sutimi). Vechea performanta mondiala, stabilita pe 4 iulie la Paris, era de opt minute, 34 de secunde si noua sutimi.

Inca doua medalii pentru Romania

Tot in cadrul reuniunii atletice Golden League de la Zürich, Marian Oprea s-a impus in proba masculina de triplu salt, cu 17,24 m. Pe urmatoarele doua locuri s-au clasat, in ordine, belarusul Dmitri Valiukevici (17,18 m) si americanului Kenta Bell (17,11 m). De asemenea, Ionela Tirlea s-a clasat a doua in proba de 400 m garduri, cu timpul de 54 de secunde si 60 de sutimi, dupa americana Sandra Glover (54 de secunde si 50 de sutimi), dar inaintea australiencei Jana Pittman (54 de secunde si 63 de sutimi).

Atletii sint bine pregatiti pentru CM de la Paris

La Zürich au fost realizate cinci performante mondiale ale sezonului, ceea ce arata ca atletii se afla in virf de forma in vederea Campionatelor Mondiale, care se vor desfasura la Paris. Pe linga Gabriela Szabo, la 3.000 m, turcoaica Surreya Ayhan a obtinut timpul de trei minute, 55 de secunde si 66 de sutimi in proba de 1500 m, mexicana Ana Guevara a inregistrat 49 de secunde si 11 sutimi la 400 m, marocanul Hicham El Guerrouj a fost cronometrat cu trei minute, 29 de secunde si 13 sutimi la 1.500 m, iar Saif Saeed Shaheen (Qatar) a terminat cursa de 3.000 m obstacole in opt minute, doua secunde si 48 de sutimi.

Sa remarcam ca, in proba masculina de 100 m, americanii Justin Gatlin si John Capel nu au putut fi departajati nici de foto-finis, ei fiind declarati cistigatori, cu timpul de noua secunde si 97 de sutimi.