22.8 C
joi, 2 mai, 2024

Stranierii de aur

Victoria obtinuta de Universitatea este rodul omogenitatii lotului, dar si al valorii demonstrate de cei trei stranieri folositi la Galati. Portarul Guso, fundasul Daouda si atacantul Jeremie Njock au facut diferenta dintre cele doua formatii si au adus Craiovei trei puncte meritate, contrazicindu-l pe selectionerul Anghel Iordanescu, care a spus ca in Romania nu vin decit „straini de mina a doua“. Daca Njock a inscris golul victoriei, a dat o bara si a facut ce a vrut cu fundasii galateni, Daouda a facut baraj in fata portii, respingind orice minge, iar Guso a fost un adevarat inger pazitor. Interventiile sale miraculoase au ferecat poarta, fiind jucatorul de care Universitatea are nevoie.

Prestatia lui Adnan Guso, care a salvat goluri ca si facute (in minutul 8 a prins intre picioare din fata lui Gurita si in minutul 93 a respins incredibil o minge de pe linia portii, pe care toata lumea a vazut-o in plasa, la reluarea lui D. Oprea), l-a facut pe Sorin Cirtu sa afirme: „Avem portar. Am suferit destul anul trecut din cauza acestui post. A scos goluri gata facute. Anul trecut, in tur, luam goluri numai de la 30-40 de metri, ce sa mai vorbim de asemenea faze“.