15.1 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua - FC Argeş 1-0

Steaua – FC Argeş 1-0

In ultimul meci al etapei a 23-a a Diviziei A, Steaua Bucureşti a invins duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia FC Argeş Piteşti. Singurul gol al acestei partide a fost marcat de Claudiu Răducanu, in minutul 62.

Precizăm că fundaşul piteştean Dan Şomcherechi a fost eliminat de pe teren in minutul 24 pentru un fault in careu asupra lui Claudiu Răducanu, acesta din urmă ratind penaltiul dictat de centralul Cristian Balaj. Unul dintre oficialii echipei oaspete, Viorel Ilinca, a criticat in termeni duri decizia luată de arbitrul Balaj: „Arbitrul ne-a dezavantajat clar la faza eliminării lui Şomcherechi, căruia nu ar fi trebuit să ii arate cartonaşul roşu, deoarece in apropiere mai era un jucător de-ai noştri şi deci nu se afla in postură de ultim apărator.“ Conducătorul piteştean demonstrează insă că nu cunoaşte regulamentul, care prevede că un jucător este sancţionat cu cartonaş roşu dacă opreşte prin mijloace nepermise un adversar aflat intr-o situaţie favorabilă de a marca.