19.2 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportInotatorii romani au obtinut cinci medalii de aur

Inotatorii romani au obtinut cinci medalii de aur

In ultimele zile de competitie al Campionatelor Mondiale Militare, care se desfasoara in Germania, inotatorii romani Camelia Potec, Dragos Coman si Cezar Badita au cucerit medalii de aur. Potec si Coman au stabilit, totodata, noi recorduri mondiale militare.

Camelia Potec a cistigat proba de 200 de metri liber, cu timpul de doua minute si 15 sutimi, devansind-o pe sportiva chineza Liang Zhang (2:01.81) si pe proaspata campioana europeana de la Berlin, germanca Jana Henke (2:03.07). La rindul sau, Dragos Coman a cucerit medalia de aur in proba de 1.500 de metri liber, fiind cronometrat cu timpul de 15 minute, 24 de secunde si 31 de sutimi, un nou record mondial militar. El a fost urmat in clasament de austriacul Hannes Kalteis (15:27.74) si de italianul Andrea Righi (15:41.66). In sfirsit, Cezar Badita a cucerit medalia de aur in proba de 400 de metri mixt. Badita, cronometrat cu timpul de patru minute, 26 de secunde si 57 de sutimi, l-a intrecut, cu aproape doua secunde, pe germanul Christian Keller, cel care il invinsese cu o zi inainte in finala de la 200 de metri mixt.

In proba de 200 de metri spate, inotatoarea Valentina Brat a cucerit medalia de argint, cu timpul de doua minute, 19 secunde si 86 de sutimi, fiind devansata de chinezoaica Jiaru Cheng (1:17.57). Valentina Brat s-a clasat pe locul al treilea in proba de 50 de metri spate, cu timpul de 30 de secunde si 94 de sutimi, fiind invinsa de doua sportive din China, Li Yang si Jiaru Cheng. Dragos Coman a obtinut, cu timpul de un minut, 50 de secunde si 52 de sutimi, medalia de bronz la 200 de metri liber. Coman a fost intrecut de italianul Federico Cappellazzo, care a stabilit un nou record mondial militar, cu timpul de 1:49.31, si de rusul Maxim Kuznetov.

Romania, care este reprezentata la editia a 39-a a Campionatelor Mondiale Militare de natatie de sapte sportivi legitimati la CSA Steaua Bucuresti, a cistigat cinci medalii de aur, trei de argint si trei de bronz.