22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMihaela Gindila a ocupat locul al patrulea

Mihaela Gindila a ocupat locul al patrulea

Atleta romana Mihaela Gindila s-a clasat pe locul al patrulea, cu o performanta de 14,43 m, in proba de triplu salt de la Campionatele Europene de atletism, care se desfasoara la München. Cristina Nicolau a ocupat locul cinci in cadrul aceleiasi probe, cu o saritura de 14,39 m. Prima pozitie a fost ocupata de britanica Ashia Hansen (15,00 m), medaliile de argint si bronz revenindu-le finlandezei Heli Koivula (14,83), respectiv rusoaicei Elena Oleinikova (14,54 m).

Rezultatele romanilor

Atleta romana Mihaela Botezan s-a clasat pe locul sase, cu o performanta de 15 minute, 19 secunde si 12 sutimi, in proba de 5.000 m, care a fost cistigata de sportiva spaniola Marta Dominguez (15:14.76). Medaliile de argint si bronz au fost obtinute de irlandeza Sonia O’Sullivan (15:14.85), respectiv rusoaica Elena Zadorojnaia (15:15.22).

Nuta Olaru, care a luat startul in proba de maraton, a abandonat. Titlul european i-a revenit atletei italiene Maria Guida, care a incheiat cursa in doua ore, 26 de mi-nute si 5 secunde. Medalia de argint a fost cistigata de sportiva germana Luminita Zaituc (2 h 26:58), iar pe locul trei s-a clasat compatrioata acesteia, Sonja Oberem (2 h 28:45).

Scandal in proba de 800 de metri

Atleta britanica Kelly Holmes, care a cistigat medalia de bronz in proba de 800 de metri din cadrul Campionatelor Europene de la München, a lasat sa se inteleaga, intr-o declaratie acordata imediat dupa incheierea cursei, ca slovena Jolanda Ceplak, noua campioana europeana a probei, se dopeaza. „Eu am alergat in aceasta proba cu un organism curat si performanta mea este ca atare. Trageti dumneavoastra concluzia in ceea ce o priveste pe invingatoare“, a spus Kelly Holmes, care a cistigat proba de 1.500 de metri in cadrul editiei din acest an a Jocurilor Commonwealth-ului.