15 C
miercuri, 29 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLoti Bölöni si Cristi Chivu au avut un an de exceptie

Loti Bölöni si Cristi Chivu au avut un an de exceptie

Echipa antrenata de romanul Ladislau Bölöni, Sporting Lisabona, a cistigat Cupa Portugaliei dupa ce a invins, cu scorul de 1-0 (1-0), formatia Leixoes (liga a treia), in finala competitiei. Unicul gol al partidei a fost marcat de Jardel, in minutul 40. Astfel, formatia antrenata de Bölöni a reusit eventul, cistigind atit campionatul, cit si Cupa Portugaliei, performanta ce nu a mai fost realizata de Sporting de 20 de ani.

Echipa Ajax Amsterdam, cu Cristian Chivu pe teren toate minutele, a cucerit Cupa Olandei dupa ce a invins, cu scorul de 3-2 (1-0, 2-2), dupa inscrierea „golului de aur“, formatia FC Utrecht. Campioana Olandei a deschis scorul, in minutul 21, prin Mido, insa Gluscevici a adus pe FC Utecht in avantaj marcind in minutele 56 si 76, ultimul gol fiind inscris din penalti. Ajax a egalat in minutele de prelungiri ale meciului prin Wamberto si a inscris „golul de aur“, in minutul 95, prin Ibrahimovici. Echipa din Amsterdam a realizat eventul pentru a sasea oara in istoria sa si a cistigat a 15-a Cupa a Olandei.