18.7 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportInca un an in Germania

Inca un an in Germania

Internationalul roman Dorinel Munteanu si-a prelungit cu un an contractul cu gruparea VfL Wolfsburg, cu posibilitatea prelungirii pentru inca un sezon, au anuntat oficiali ai clubului german. Munteanu, in virsta de 34 de ani, evolueaza la echipa VfL Wolfsburg din anul 1999, cind a fost transferat de la FC Köln. Echipa VfL Wolfsburg ocupa, in prezent, locul noua in clasamentul primei divizii a campionatului Germaniei, cu 25 de puncte in 18 etape. VfL Wolfsburg, cu Dorinel Munteanu titular, a ratat miercuri calificarea in sferturile de finala ale Cupei Germaniei, fiind invinsa, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-1), de formatia Bayern München. Golurile invingatorilor au fost marcate de Tarnat ’43 si Elber ’44, in timp ce pentru oaspeti a inscris Ponte, in minutul 13. Munteanu, care a evoluat tot meciul, a fost declarat, de cotidianul german Kicker, cel mai bun jucator de pe teren. Programul partidelor din sferturile de finala ale Cupei Germaniei, care se vor disputa pe 30 ianuarie, este urmatorul: Hertha Berlin – FC Köln, Schalke 04 – Oberhausen (D2), Bayer Leverkusen – TSV 1860 München, FC Kaiserslautern – Bayern München.