duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOlteanul Cristi Chivu, printre cei mai buni jucatori de pe teren

Olteanul Cristi Chivu, printre cei mai buni jucatori de pe teren

• Adrian Ilie si Gica Craioveanu n-au jucat duminica • Lecce, cu Gica Popescu titular, n-a fost invinsa la Brescia

Atacantul roman Adrian Mutu a marcat duminica un gol in partida pe care echipa sa, Hellas Verona, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formatia Perugia, in etapa a III-a din Serie A. Mutu, care a evoluat pe toata durata intilnirii, a inscris golul egalizator, in minutul 81. Echipa US Lecce, cu fundasul roman Gheorghe Popescu titular, a terminat la egalitate, in deplasare, scor 1-1, cu formatia Brescia. Fundasul roman Cosmin Contra a fost titular in partida pe care echipa sa, AC Milan, a cistigat-o, in deplasare, cu scorul de 2-1, in fata formatiei Udinese. Echipa Sporting Lisabona, cu atacantul roman Marius Niculae titular, a invins, acasa, cu scorul de 3-1, formatia Gil Vicente, in etapa a V-a a campionatului Portugaliei. Niculae, care a jucat tot meciul, a marcat doua goluri, in minutele 11 si 62, si a obtinut penaltiul transformat de Jardel, in minutul 50. Mijlocasul roman Catalin Munteanu a marcat un gol in partida pe care echipa sa, Espanol Barcelona, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 2-3, in fata formatiei CF Sevilla, in etapa a III-a a campionatului spaniol. Munteanu, care a marcat in minutul 21, a fost inlocuit, in minutul 59, cu Manel. Echipa Villarreal, cu mijlocasul roman Constantin Gilca titular, dar fara atacantul Gheorghe Craioveanu, a pierdut, in deplasare, cu scorul de 2-0, in fata formatiei Tenerife. Atacantul roman Adrian Ilie a lipsit de la partida pe care echipa sa, CF Valencia, a cistigat-o, acasa, cu scorul de 1-0, in fata formatiei Las Palmas. De asemenea, de la Valencia a absentat si mijlocasul Denis Serban. Echipa Ajax Amsterdam, cu fundasul roman Cristian Chivu titular, a invins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formatia AZ’67 Alkmaar, in etapa a V-a a campionatului Olandei. Mijlocasul roman Laurentiu Rosu a fost titular in partida pe care echipa sa, Numancia Soria, a terminat-o la egalitate, in deplasare, scor 0-0, cu formatia Badajoz, in etapa a IV-a din Segunda Division. Rosu a jucat tot meciul, in timp ce atacantul Constantin Barbu nu a evoluat nici un minut. Echipa UD Salamanca, cu mijlocasul roman Lucian Marinescu rezerva, a invins, acasa, cu scorul de 1-0, formatia Elche. Marinescu a intrat pe teren in minutul 67, in timp ce portarul Bogdan Stelea nu a jucat. Mijlocasul roman Mihai Tararache a fost titular in partida pe care echipa sa, Grasshopper Zürich, a cistigat-o, in deplasare, cu scorul de 4-1, in fata formatiei Neuchatel Xamax, in etapa a XI-a a campionatului elvetian. Echipa Energie Cottbus, cu romanii Laurentiu Reghecampf si Vasile Miriuta titulari, a terminat la egalitate, in deplasare, scor 0-0, cu formatia Hansa Rostock, in etapa a VI-a din Bundesliga.