16.4 C
Craiova
vineri, 18 iunie, 2021
Știri de ultima oră Local Dolj Craiova ar putea scădea sub pragul de 1 la mie

Craiova ar putea scădea sub pragul de 1 la mie

Dacă rata de infectare cu noul coronavirus îşi va menţine trendul descrescător, în scurt timp Craiova ar putea scădea sub pragul de 1 la mie, care ar permite redeschiderea tuturor şcolilor cu prezenţă fizică la clasă. Joi, 6 mai, municipiul a ajuns la 1,11 la mie (faţă de 1,2 la mie în ziua precedentă).

Doar trei localităţi din Doj mai sunt în scenariul roşu, cu peste 3 cazuri la mia de locuitori în ultimele 14 zile.

Incidența pe localități – 06.05.2021
JUDETLOCALITATEPOPULATIE DEPABDCAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILEINCIDENTA LA 1000 LOCUITORI
DOLJMĂCEŞU DE JOS123875,65
DOLJBRABOVA117343,41
DOLJTEASC3037103,29
DOLJVÂRVORU DE JOS242472,89
DOLJAFUMAŢI249962,4
DOLJPLEŞOI132132,27
DOLJCÂRCEA311472,25
DOLJDRĂNIC230652,17
DOLJCATANE212041,89
DOLJROBĂNEŞTI224041,79
DOLJMAGLAVIT460981,74
DOLJSEACA DE CÂMP177031,69
DOLJGHINDENI189231,59
DOLJBULZEŞTI127221,57
DOLJROJIŞTE258041,55
DOLJMALU MARE6534101,53
DOLJCÂRNA134321,49
DOLJMOŢĂŢEI6742101,48
DOLJDIOŞTI277341,44
DOLJŢUGLUI290041,38
DOLJBRALOŞTIŢA373051,34
DOLJCOŢOFENII DIN DOS227431,32
DOLJDOBREŞTI227531,32
DOLJPODARI694891,3
DOLJGRECEŞTI155121,29
DOLJOSTROVENI475761,26
DOLJORODEL240331,25
DOLJBRATOVOEŞTI322141,24
DOLJCERNĂTEŞTI164721,21
DOLJCARAULA249431,2
DOLJPERIŞOR167321,2
DOLJPIELEŞTI416851,2
DOLJSOPOT167321,2
DOLJSEACA DE PĂDURE85711,17
DOLJALMĂJ180621,11
DOLJMUNICIPIUL CRAIOVA2998763341,11
DOLJDESA485851,03
DOLJCASTRANOVA311030,96
DOLJBREASTA432340,93
DOLJSECU107210,93
DOLJDANEŢI557750,9
DOLJLIPOVU334730,9
DOLJORAŞ FILIAŞI18112160,88
DOLJARGETOAIA467740,86
DOLJNEGOI240320,83
DOLJGHIDICI248520,8
DOLJMELINEŞTI383330,78
DOLJCALOPĂR401130,75
DOLJGALICEA MARE399130,75
DOLJAMĂRĂŞTII DE JOS542640,74
DOLJŞIMNICU DE SUS547940,73
DOLJGALICIUICA138210,72
DOLJGIGHERA284320,7
DOLJCELARU436030,69
DOLJMUNICIPIUL CALAFAT17504120,69
DOLJLEU440430,68
DOLJPOIANA MARE1033370,68
DOLJBRĂDEŞTI455830,66
DOLJAMĂRĂŞTII DE SUS166110,6
DOLJVELA180310,55
DOLJGHERCEŞTI186410,54
DOLJORAŞ ŞEGARCEA796540,5
DOLJBÂRCA412720,48
DOLJCARPEN214310,47
DOLJDRĂGOTEŞTI211310,47
DOLJMUNICIPIUL BĂILEŞTI1913890,47
DOLJTESLUI213210,47
DOLJMÂRŞANI431120,46
DOLJCERĂT446320,45
DOLJGOICEA241310,41
DOLJPISCU VECHI273510,37
DOLJCĂLĂRAŞI548820,36
DOLJSADOVA884030,34
DOLJURZICUŢA308710,32
DOLJRAST360610,28
DOLJIŞALNIŢA419810,24
DOLJPLENIŢA439510,23
DOLJORAŞ BECHET451910,22
DOLJCETATE523010,19
DOLJVALEA STANCIULUI525110,19
DOLJORAŞ DĂBULENI1150210,09
DOLJAPELE VII202600
DOLJBISTREŢ423100
DOLJBOTOŞEŞTI-PAIA66500
DOLJBUCOVĂŢ426100
DOLJCIOROIAŞI147500
DOLJCIUPERCENII NOI510800
DOLJCOŞOVENI338500
DOLJCOŢOFENII DIN FAŢĂ213200
DOLJDOBROTEŞTI156300
DOLJFĂRCAŞ211700
DOLJGÂNGIOVA260400
DOLJGIUBEGA209100
DOLJGIURGIŢA288100
DOLJGOGOŞU52900
DOLJGOIEŞTI306400
DOLJÎNTORSURA148300
DOLJIZVOARE150600
DOLJMĂCEŞU DE SUS119200
DOLJMISCHII171500
DOLJMURGAŞI238800
DOLJPREDEŞTI208700
DOLJRADOVAN138500
DOLJSĂLCUŢA213400
DOLJSCĂEŞTI212200
DOLJSILIŞTEA CRUCII142300
DOLJTĂLPAŞ120000
DOLJTERPEZIŢA153900
DOLJUNIREA367000
DOLJVÂRTOP169000
DOLJVERBIŢA123100
INCIDENTA PE JUDET 6912096260,91

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Vâlcea: Restricții de circulație pe DN64, DN7, DN7A și...

Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea a anunțat că astăzi...

ȘTIRI GdS

Vâlcea: Restricții de circulație pe DN64, DN7, DN7A și...

Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea a anunțat că astăzi vor fi restricții de circulație pe DN 64, DN 7, DN 7A și DN 7CC....

Primele autobuze electrice BMC vin la Dăbuleni

Primele autobuze electrice BMC vin la Dăbuleni. Autorităţile din „Patria pepenilor“ au ales oferta firmei din Turcia pentru trei astfel de autobuze de circa 12 metri. Aşa arată un autobuz electric de dimensiuni medii produs de BMC Truck & Bus.

Profesorii din Dolj au intrat în competiţia pentru gradaţie...

Profesorii din Dolj au intrat în competiţia pentru gradaţie de merit

Salubritatea s-a răzgândit! Vine după pubele

De la începutul acestei luni, craiovenii care aveau contracte încheiate cu Salubritatea Craiova, au început să primească notificări cu privire la înapoierea pubelelor, odată...

Totul despre brânză

Brânza este un aliment complex, o sursă importantă de calciu, ce se prepară din lapte de la diverse mamifere: vacă, oaie, capră, bivoliță, chiar...

Universitatea din Craiova vrea să afle percepția locuitorilor asupra...

Universitatea din Craiova vrea să afle pecepția locuitorilor asupra centrului vechi al oraşului