26 C
Craiova
vineri, 7 mai, 2021
Știri de ultima oră Local Dolj Incidenţa Covid în Dolj: Mai puţine localităţi în scenariul roşu

Incidenţa Covid în Dolj: Mai puţine localităţi în scenariul roşu

Incidenţa cazurilor de coronavirus este în scădere în judeţul Dolj, unde a scăzut sub 2 cazuri la mia de locuitori. Din ce în ce mai puţine localităţi se află în scenariul roşu, cu peste 3 cazuri la mie, iar Craiova a ajuns la o incidenţă de 2,53 la mie.

Singura localitate cu restricţii suplimentare în timpul săptămânii (peste 7,5 cazuri la mie) rămâne Măceşu de Jos, care a ajuns la o rată de infectare de 12,1, cu 15 cazuri confirmate în ultimele două săptămâni.

Iată tabloul complet al incidenţei în localităţile doljene, conform DSP Dolj:

Incidența pe localități – 19.04.2021
JUDETLOCALITATEPOPULATIE DEPABDCAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILEINCIDENTA LA 1000 LOCUTORI
DOLJMĂCEŞU DE JOS12401512,1
DOLJMISCHII1721105,81
DOLJIŞALNIŢA4193194,53
DOLJDOBROTEŞTI156474,48
DOLJŢUGLUI2897124,14
DOLJGHERCEŞTI186273,76
DOLJMALU MARE6508243,69
DOLJBRABOVA117643,4
DOLJMĂCEŞU DE SUS119443,35
DOLJVÂRVORU DE JOS243183,29
DOLJAFUMAŢI250383,2
DOLJPODARI6949223,17
DOLJCARPEN214662,8
DOLJBRALOŞTIŢA3730102,68
DOLJTEASC303582,64
DOLJŞIMNICU DE SUS5472142,56
DOLJMUNICIPIUL CRAIOVA3000007582,53
DOLJGOICEA241862,48
DOLJCASTRANOVA311072,25
DOLJRADOVAN138732,16
DOLJSILIŞTEA CRUCII142532,11
DOLJBREASTA432792,08
DOLJCOŞOVENI338372,07
DOLJCĂLĂRAŞI5496112
DOLJCALOPĂR401981,99
DOLJTERPEZIŢA154031,95
DOLJROJIŞTE258251,94
DOLJGOGOŞU52911,89
DOLJCOŢOFENII DIN DOS227541,76
DOLJORAŞ ŞEGARCEA7968131,63
DOLJVERBIŢA122921,63
DOLJCÂRCEA310551,61
DOLJGHINDENI189131,59
DOLJMUNICIPIUL BĂILEŞTI19138301,57
DOLJMAGLAVIT461171,52
DOLJGALICEA MARE399961,5
DOLJLIPOVU335151,49
DOLJGIUBEGA209031,44
DOLJORAŞ FILIAŞI18113251,38
DOLJÎNTORSURA148421,35
DOLJDRĂNIC230731,3
DOLJGRECEŞTI155021,29
DOLJARGETOAIA467961,28
DOLJMUNICIPIUL CALAFAT17495221,26
DOLJBRATOVOEŞTI321741,24
DOLJORAŞ DĂBULENI11498141,22
DOLJPIELEŞTI416351,2
DOLJVÂRTOP168721,19
DOLJBISTREŢ423151,18
DOLJVALEA STANCIULUI526661,14
DOLJLEU441151,13
DOLJSEACA DE CÂMP177421,13
DOLJRAST361141,11
DOLJGIGHERA284231,06
DOLJPOIANA MARE10342111,06
DOLJGIURGIŢA288131,04
DOLJAPELE VII202520,99
DOLJPREDEŞTI209120,96
DOLJBUCOVĂŢ425740,94
DOLJCATANE212120,94
DOLJSĂLCUŢA213720,94
DOLJSCĂEŞTI212520,94
DOLJTESLUI213120,94
DOLJPLENIŢA439540,91
DOLJBRĂDEŞTI455240,88
DOLJDOBREŞTI227620,88
DOLJTĂLPAŞ119910,83
DOLJPLEŞOI132410,76
DOLJCÂRNA134210,75
DOLJCELARU435430,69
DOLJCIOROIAŞI147610,68
DOLJIZVOARE150810,66
DOLJGOIEŞTI306120,65
DOLJOSTROVENI475830,63
DOLJAMĂRĂŞTII DE SUS166010,6
DOLJPERIŞOR167110,6
DOLJSOPOT167310,6
DOLJMOŢĂŢEI674140,59
DOLJSADOVA883950,57
DOLJALMĂJ180810,55
DOLJDANEŢI557630,54
DOLJMELINEŞTI382720,52
DOLJBÂRCA412820,48
DOLJCOŢOFENII DIN FAŢĂ213510,47
DOLJDRĂGOTEŞTI211410,47
DOLJMÂRŞANI431520,46
DOLJROBĂNEŞTI224410,45
DOLJORAŞ BECHET452220,44
DOLJMURGAŞI238710,42
DOLJNEGOI240410,42
DOLJCARAULA249410,4
DOLJGHIDICI248510,4
DOLJCIUPERCENII NOI511720,39
DOLJGÂNGIOVA260910,38
DOLJAMĂRĂŞTII DE JOS542520,37
DOLJPISCU VECHI273610,37
DOLJURZICUŢA308910,32
DOLJUNIREA367110,27
DOLJCETATE522510,19
DOLJBOTOŞEŞTI-PAIA66500
DOLJBULZEŞTI127100
DOLJCERĂT446100
DOLJCERNĂTEŞTI164700
DOLJDESA485500
DOLJDIOŞTI277400
DOLJFĂRCAŞ211700
DOLJGALICIUICA138400
DOLJORODEL240300
DOLJSEACA DE PĂDURE86000
DOLJSECU107300
DOLJVELA180300
INCIDENTA PE JUDET 69138512801,85

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

În toate spitalele militare din România, vaccinare anti-COVID fără...

În toate spitalele militare din România va fi posibilă...

ȘTIRI GdS

În toate spitalele militare din România, vaccinare anti-COVID fără...

În toate spitalele militare din România va fi posibilă vaccinarea anti-COVID fără programare, începând de sâmbătă. Potrivit Ministerului Apărării Naționale, persoanele cu vârsta de peste...

CEO-ul Moderna se aşteaptă să apară mai multe variante...

Stephane Bancel, CEO-ul Moderna, a declarat joi că se aşteaptă să apară mai multe variante Covid-19 în lunile următoare, pe măsură ce emisfera sudică...

Cîțu: Astăzi depășim 3,5 milioane persoane vaccinate în România

România depășește vineri 3,5 milioane persoane vaccinate în România, cu o doză sau două, transmite premierul Florin Cîțu pe pagina sa de Facebook. „Astăzi depășim...

Seat făcut praf de un BMW, în urma unei...

Un accident fără victime a avut loc în urmă cu puţin timp, pe bulevardul Ilie Balaci din Craiova. Un autoturism Seat a fost lovit şi avariat grav în urma impactului cu un BMW care ar fi circulat regulamentar. Nici o persoană nu a fost rănită în urma accidentului.

36 de cazuri noi de coronavirus în Dolj

Prefectura Dolj a anunțat că în ultimele 24 de ore au fost înregistrate alte 36 de cazuri noi de coronavirus. Situația epidemiologică a județului...

Ministrul Sănătăţii anunță că astăzi va primi raportul final...

Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a anunţat că în cursul zilei de astăzi urmează să ajungă la minister raportul final referitor la modul de raportare...