Insula Capri este faimoasă în întreaga lume, fiind considerată o destinaţie turistică de mare clasă. Micuţa insulă muntoasă din Marea Tireniană, situată la intrarea în Golful Napoli, oferă turiştilor frumuseţi ce cu greu pot fi descrise în cuvinte.
Despre Capri au scris autori din întreaga lume, iar frumuseţile peisajului au fost reproduse în mii de tablouri sau fotografii. Printre oaspeţii insulei s-au numărat scriitori, oameni de ştiinţă, laureaţi ai Premiului Nobel şi nume celebre din lumea filmului şi a muzicii.
Capri forma un bloc unic cu peninsula sorentină din care s-a desprins progresiv de-a lungul mai multor ere geologice, ajungând ca, în cele din urmă, să fie în întregime înconjurată de mare. Un element cu totul particular este lipsa oricărui izvor, motiv pentru care insula a fost „dotată“ cu cisterne pentru adunarea apei de ploaie încă din epoca romană. Capri a fost iniţial o colonie greacă, perioadă căreia îi mai stau mărturie doar zidurile de fortificaţie. Faima romană a insulei este legată de figura împăratului Tiberius, despre care se spune că, retras pe această insulă, a emis de aici numeroase decrete.
În zilele noastre, insula este formată din două comune, Capri şi Anacapri. Vegetaţia care se întâlneşte aici este tipică zonei tireniene. Verdele, culoarea predominantă, şi flora, una dintre cele mai bogate din Italia, dau insulei un aspect plin de veselie chiar şi în perioada anotimpului rece, când temperatura oscilează în jurul valorii de 13 grade Celsius. Pentru a asigura conservarea vegetaţiei, au fost create numeroase parcuri şi grădini precum Parcul Villa San Michele din Anacapri.
„I Faraglioni“ şi „Grotta Azzurra“ – o încântare pentru turişti
Centrul insulei, atât pentru localnici, cât şi pentru turişti, îl reprezintă Piazza Umberto I, unde se află aşa numita „Piazzetta“, punctul de referinţă pentru toţi cei care vor să admire dintr-o singură privirea întreaga panoramă a zonei. Există puţine VIP-uri, personalităţi politice sau din lumea spectacolului care nu au servit cel puţin un aperitiv aşezaţi la una dintre mesele celor patru baruri de la umbra Turnului orologiului.
„I Faraglioni“, pomenite de Virgiliu în „Eneida“, constituie unul dintre locurile cele mai fascinante ale insulei. Este vorba despre trei stânci cu o înălţime de aproximativ o sută de metri, formate ca urmare a cutremurelor, eroziunii marine şi eoliene. Prima dintre stânci este unită cu pământul şi se numeşte „Stella“. Celelalte două sunt desprinse una de alta şi se numesc „Faraglione di Mezzo“ şi „Faraglione di Fuori“. Alt loc ce nu trebuie ratat este „Grotta Azzurra“ (Peştera Albastră), care este o grotă naturală umplută pe jumătate cu apă. Lumina pătrunde aici nu direct, ci reflectându-se în apă, motiv pentru care grota are o culoare albastru-turcoaz intensă. Accesul în peşteră se face cu ajutorul bărcilor, iar vizitatorii vor fi surprinşi, de asemenea, să constate culoarea alb-argintie pe care o capătă obiectele ce se reflectă în apă.
Produsele tradiţionale – suveniruri de mare valoare
Odată ajunşi la Capri, merită să vizitaţi Mănăstirea „San Giacomo“, construită în anul 1371 în valea numită Sama. În apropierea acesteia se află Grădinile lui Augustus, unde se poate vizita Laboratorul Carthusia, producătorul celebrelor parfumuri ce poartă acest nume.
Pe lângă frumuseţile ce vă vor încânta privirea, veţi avea parte şi de un regal gastronomic. Pe lângă vin, numele Capri este asociat mai multor reţete mediteraneene tipice, printre care Salata „Caprese“ (mozzarella şi tomate) sau „Ravioli alla caprese“. Şi dacă tot vorbim despre produse tipice din Capri, nu trebuie omis faimosul lichior de lămâie „limoncello di Capri“. Printre suvenirurile ce nu trebuie să le rataţi se numără ceasurile şi bijuteriile La Fiorente din smaralde, perle şi corali sau o pereche de sandale Canfora, lucrate manual.