31.8 C
Craiova
luni, 27 iunie, 2022
In curand, Gazeta de Sud, intr-un nou format! Urmareste-ne in fiecare zi si fii primul care afla noutatile!
Știri de ultima orăLocalOltSlatina: A început Festivalul "Oltenii şi Restu lumii"

Slatina: A început Festivalul „Oltenii şi Restu lumii”

Astăzi s-a dat startul celor trei zile de umor şi voie bună în Slatina, cu prilejul începerii Festivalului „Oltenii şi Restu lumii”, ediţia XXIII. Invitaţii speciali ai acestei ediţii sunt actriţa Daniela Nane (personalitatea festivalului), dar şi actorii Emil Rădinoiu, alias Mitică, şi Iulian Ilinca, alias Frankfurt, ambii fiind cunoscuţi din serialul de comedie Vacanţa Mare, scriitorul Cornel Udrea – preşedintele festivalului. Prtintre invitaţi se numără caricaturişti, epigramisti, interpreţi de umor, ansamblurile folclorice ale etniilor invitate, oficialităţi locale, Fanfara Lyra Band, dansatorii de la Ansamblul Folcloric „Ghiocelul” din Cezieni şi haiduci.
Bineînţeles, din peisaj nu au lipsit paşapoartele de oltean, pastrama, mămăliga, vinul şi prazul, dar nici sceneta umoristică „Frankfurt caută muiere”
Pe Esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor se va deschide dastăzi după prânz târgul meşterilor populari tradiţionali, târgul „Bucătăria tradiţională românească” şi butoiului cu vin şi glume de la Mustăria „La Cataua Leşinată”. Atmosfera va fi întreţinută de Taraful „Frunză Verde” de la Morunglav, iar moderatori vor fi actorii Mitică şi Frankfurt, care vor juca şi sceneta „În căutare de nas”. Programul primei zile a festivalului va continua cu o paradă de la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” până pe esplanada, prin mulţime integrându-se actori pe papainoage, fachiri, statui vivante. De asemenea, pe esplanada se vor atribui funcţii şi (i)responsabilităţi în târg, au loc birourile mobile de paşapoarte unde Cătălin Mihalache, Vasile Trestian şi alţi caricaturişti vor aplică moacă pe paşaportul de oltean, se desfăşoară un spectacol oferit de ansamblurile folclorice ale etniilor invitate, atelierul de confecţionat felicitări olteneşti, atelierul de confecţionat coroniţe din flori de cîmp şi spice de grâu, dar şi concursurile ad-hoc de bancuri, trasul de sfoară şi mâncat praz cu participarea echipelor de epigramisti şi caricaturişti, invitaţi şi public vor fi nelipsite.

„Expoziţia de caricatură românească” a lui Gabriel Bratu de la Galeria Artis, expoziţia concursului naţional de caricatură şi expoziţia de caricatură Vasile Trestian de la Biblioteca Judeţeană Olt „Ion Minulescu” şi expoziţia de fotografie umoristică – Salon Internaţional de Fotografie Umoristică, organizat cu sprijinul Asociaţiei Internaţionale de Fotografie „Euro Foto Art”, din Foaierul Centrului Cultural „Eugen Ionescu” completează programul primei zile a festivalului. Seara vor avea loc parada portului popular, cu participarea ansamblurilor folclorice din judeţ şi invitate, petrecerea cu ansamblurile folclorice oltene, spectacolul de umor al Grupului Vouă şi concertul de pe scenă amplasată pe Esplanada Slatinei ale Tarafului Mitel Dragulin, rapsodului Constantin Ghican şi trupei etno Datina.

Programul celorlalte doua zile ale Festivalului „Oltenii &… Restu’ Lumii”

Sâmbătă, 16 septembrie

Ora 10:10-23:00 – Mustăria „La Căţaua Leşinată“ – Tarafuri şi ansamblurile invitate (Esplanada Casei Sindicatelor)
Târgul meşterilor populari (Esplanada Casei Sindicatelor)
Târgul „Bucătăria tradiţională românească” (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 09:30-10:30 – Spectacole demonstrative ale ansamblurilor etniilor invitate, umor, concursuri de bancuri (simultan în zona Zahana, Steaua şi Fântâna Speranţei)

Ora 10:10-21:30 – Concurs de recitaluri dramatice umor, Festivitatea de premiere (Centrul Cultural „Eugen Ionescu“)

Ora 15:15-16:16 – Lansări şi prezentări de carte. Invitaţi speciali: scriitorul şi dramaturgul CORNEL UDREA, scriitorul George Roca, Daniel Ioniţă (Sidney, Australia), scriitorul Gheorghe Căpuşan (Foaierul Centrului Cultural Eugen Ionescu)
Expoziţie internaţională de fotografie umoristică, realizată în parteneriat cu Asociaţia Internaţională Euro Foto Art. Oradea (Foaierul Centrului Cultural Eugen Ionescu)

Ora 16:16-17:17 – Concurs de epigrame (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 17:17-20:00 – Petrecere cu ansambluri folclorice invitate din judeţ şi spectacole demonstrative ale ansamblurilor etniilor invitate (Esplanada Casei Sindicatelor)
Atelierul de confecţionat felicitări olteneşti
Atelierul de confecţionat coroniţe din flori de câmp şi spice de grâu

Ora 17:17-22:00 – Actori pe  (2) papaionoage,(2) fachiri,(4) statui vivante
Actriţe la călcat struguri – lin cu struguri şi must – 4 actriţe in costume populare
Birourile Mobile de Paşapoarte – (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean) (Esplanada Casei Sindicatelor) – 4 birouri amenajate (Vasile Trestian, Cătălin Mihalache, ş.a.)

Ora 19:00-19:30 – Festivitatea de premiere la concursul de interpretare dramatică (Esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor sau Centrul Cultural „Eugen Ionescu“

Ora 20:00-21:00 – Spectacol de umor: Stand up comedy Trupa „Freeze”cu: Dragoş Muscalu, Vlad Oancea ş.a.

Ora 21:00-22:30 – Concert la scenă: Ovidiu Lipan Ţăndărică şi Trupa Bosquito (Esplanada Casei Sindicatelor)

Duminică, 17 septembrie

Ora 10:10-22:00 – Mustăria „La Căţaua Leşinată“ – Tarafuri şi ansamblurile invitate (Esplanada Casei Sindicatelor)
Târgul meşterilor populari (Esplanada Casei Sindicatelor)
Târgul „Bucătăria tradiţională românească” (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 20:15-23:30 – Reprezentaţie teatrală: Piesă de teatru “Black & White”, actori: Daniela Nane, Manuela Ciucur, Mihai Marinescu, Alin Ionescu (Centrul Cultural „Eugen Ionescu“)

Ora 17:17-20:00 – Spectacol susţinut de Ansambluri invitate din judeţ.
Atelierul de confecţionat felicitări olteneşti
Atelierul de confecţionat coroniţe din flori de câmp şi spice de grâu (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 17:17-22:00 – Actori pe  (2) papaionoage,(2) fachiri,(4) statui vivante
Actriţe la călcat struguri – lin cu struguri şi must – 4 actriţe in costume populare
Birourile Mobile de Paşapoarte – (Se aplică Moaca pe Paşaportul de Oltean) (Esplanada Casei Sindicatelor) – 4 birouri amenajate (Vasile Trestian, Cătălin Mihalache, ş.a.)

Ora 20:00-21:00 – Concert  la scenă: Maria Buză şi Taraful (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 21:00-22:00 – Concert la scenă: Trupa Hara (Esplanada Casei Sindicatelor)

Ora 22:00 trecute fix – Închiderea festivalului

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS