6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăLocalGorjMedalii obținute de sportivii gorjeni la competiții de atletism din București

Medalii obținute de sportivii gorjeni la competiții de atletism din București

Sportivii gorjeni au obținut medalii la competiții de atletism care au avut loc în acest week-end în București.

Echipa CS Pandurii – CSM Târgu Jiu a obținut locul al treilea la Campionatul național de alergare pe șosea, derulat pe o distanță de 10 kilometri.

Din echipă au facut parte sportivele: Andreea Chivoiu( CS Pandurii – CSM), Mihaela Cepoi( CS Pandurii – CSM) și Elena Bărăitaru(CS Pandurii). Tot în Capitală au fost programate calificările pentru Campionatul mondial de alergare montană care va avea loc la Zurich, în Elveția.

Locul I a fost ocupat de sportivul CS Pandurii Târgu Jiu, Silviu Curuciuc, care a devenit campion național.

De precizat că, la ultimul campional mondial de profil, Silviu Curuciuc s-a clasat pe locul al patrulea. Sportivul și-a propus un rezultat mult mai bun la Campionatul mondial de la Zurich, care va avea loc în luna iulie a acestui an.

O altă performanță notabilă a fost înregistrată de sportiva Doriana Drăgan (15 ani), care s-a clasat pe locul al patrulea la proba suliță – 36,43 de metri, la Campionatele naționale de atletism dedicate juniorilor, desfășurate tot în București.