Pompierii doljeni intervin, luni după-amiază, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată și miriște izbucnit în comuna Vârvoru de Jos, satul Ciutura. Flăcările s-au extins pe aproximativ 2–3 hectare, iar intervenția este îngreunată de terenul accidentat și de vântul puternic.

La locul intervenției au fost mobilizate echipaje din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Craiova, cu autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și un UTV.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta pe o suprafață de aproximativ 2–3 hectare. Accesul autospecialelor către focare a fost dificil din cauza terenului accidentat și greu accesibil, potrivit ISU Dolj.
Situația s-a complicat după ce vântul s-a intensificat, crescând riscul ca focul să se extindă către un trup de pădure.
Flăcările s-au apropiat de o fermă
Un alt punct vulnerabil a fost o fermă aflată la aproximativ 800 de metri de focar, unde se află și mai multe animale. Pentru asigurarea necesarului de apă, dispozitivul de intervenție a fost suplimentat cu forțe și mijloace. În jurul orei 14:54, incendiul a fost localizat în zona fermei, iar pompierii au acționat pentru lichidarea ultimelor focare.
Ulterior, echipajele au fost redirecționate pentru protejarea zonei din apropierea Drumului Național, deoarece exista posibilitatea propagării incendiului în această direcție.

Noi echipaje au fost trimise la intervenție
La ora 15:10, la locul incendiului au fost direcționate noi forțe din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Craiova, precum și conducerea subunității din cadrul Detașamentului 1 Craiova. Intervenția necesită o cantitate importantă de apă pentru lichidarea completă a focarelor.
La acțiune participă și primarul comunei Vârvoru de Jos, care sprijină forțele de intervenție.
Pompierii continuă să acționeze pentru lichidarea incendiului și prevenirea propagării flăcărilor către pădure.
Citeşte şi: Dronă prăbușită într-un sat din Vrancea. Locuitorii din zonă au fost evacuați

