Investiție în sănătate la Craiova. A fost finalizat proiectul de renovare și eficientizare energetică a Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie „Victor Babeș” din Craiova, cu finanțare europeană nerambursabilă.
Lucrările au vizat modernizarea infrastructurii și reducerea consumului energetic, pentru condiții mai bune de tratament și siguranță. Proiectul face parte din eforturile de modernizare a sistemului medical prin fonduri europene, potrivit unei postări pe facebook a primarului Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu.
„Investiția a vizat două corpuri de clădire ale spitalului și a inclus lucrări ample de modernizare: izolarea termică a clădirilor, înlocuirea tâmplăriei, schimbarea instalațiilor sanitare, termice și electrice, modernizarea instalațiilor de curenți slabi și montarea unui sistem de iluminat LED eficient energetic.
Pentru reducerea consumului și creșterea independenței energetice au fost instalate panouri solare pentru apă caldă menajeră și panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice necesare spitalului. Totodată, au fost realizate scări exterioare pentru evacuarea pacienților în caz de incendiu, rezervoare de apă care deservesc întregul spital și sisteme moderne de siguranță și protecție“, a precizat primarul Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu.
Prin acest proiect, Spitalul „Victor Babeș” beneficiază acum de condiții moderne, eficiente energetic și mult mai sigure, atât pentru pacienți și aparținători, cât și pentru cadrele medicale.

