Acasă Local Dolj Elevii doljeni au obţinut 44 de premii la olimpiadele şcolare

Elevii doljeni au obţinut 44 de premii la olimpiadele şcolare

-

Inspectoratul Şcolar al Judeţului Dolj a anunţat că la olimpiadele naționale desfășurate în această perioadă elevii județului au obţinut 7 Premii I, 10 Premii II, 2 Premii III, 17 mențiuni MEN, 2 mențiuni speciale, 5 Premii speciale, 1 calificare în lotul lărgit al României la Chimie.
La Olimpiada Națională de Informatică desfășurată în perioada 29.03-3.04.2018, la Constanța, au obţinut următoarele premii: Dicu Adrian Emanuel, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Mențiune; Udriștoiu Alexandra Maria, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Mențiune; Țigănilă Vlad, de la Colegiul Național „Frații Buzești”/Palatul Copiilor – Mențiune; Nicolae Radu Mihai, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Mențiune.

La Olimpiada națională de limba rusă, desfăşurată 30 martie –3 aprilie, Buzău, şi la Olimpiada de limba germană modernă, Craiova, 23-29 martie, s-au obţinut următoarele premii:
Olimpiada Națională de limba Germană Modernă, Cruceru Alina, de la Colegiul Național „Elena Cuza” – Premiul II,
Olimpiada Națională de limba Rusă, Tcaci Cipriana, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Premiul I,
La Olimpiada Națională de Limba spaniolă (2-6 aprilie 2018, Buzău) au fost premiaţi:
– Dinu DAvid Ştefan, de la Școala Gimnazială „Mihai Viteazul” – Premiul II,
– Baldovin C.G. Ana Maria, de la Colegiul Naţional ”Elena Cuza” – Premiul I,
– Ciobanu Claudiu Daniel, de la Colegiul Naţional ”Elena Cuza”- Premiul II.
La Olimpiada Națională de Limba Franceză (2-6 aprilie Dâmbovița) au fost premiaţi:
– Buruiană R. Tiberiu Alin Marian, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Premiul I,
– Mitrică L.S. Livia Maria, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Premiul I,
– Ştefan L.S. Mădălina Sorina, de la Colegiul Național „Frații Buzești” – Premiul II,
– Dinculeană Maria Emilia, de la Liceul „Voltaire” – Premiul II.

La Olimpiada Națională de Arte, Craiova, 02-05 aprilie, 2018 au fost premiaţi:
– Nedelcu Ioana Victoria, premiul I la vioară,
– Găman Ana Maria Cătălina, Premiul II la pian,
– Pretuleac Ştefan, Premiul I la pian
– Mitrică Ştefania, Mențiune – violă
– Păceană MAria Alexandra, Premiul III chitară
– Oşca Elena Diana, Premiul II canto clasic
– Dascălu Miruna Maria, Premiul II canto clasic

La Olimpiada Națională de Matematică, 3-7 aprilie 2018, Satu-Mare, au fost premiaţi:
– Pîrvulescu GAbriela Mădălina, de la Şcoala Gimnazială „Gheorghe Ţiţeica” Craiova – Menţiune/Aur (SSMR)
– Pătru MIhai Cosmin, de la Colegiul Naţional „Carol I” Craiova – Menţiune/Aur (SSMR)
– Răduţ Alexia Andreea, de la Şcoala Gimnazială „Mircea Eliade” Craiova, Premiul III/ Aur (SSMR)
– Drăghici Răzvan Andrei, de la Colegiul Naţional “Fraţii Buzeşti”, Menţiune/Argint (SSMR).

La Olimpiada Națională de Chimie, 2-7 aprilie, Craiova, au fostpremiaţi:
– Matei C. Cosmin George, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova – Mențiune specială,
– Șerbana S. Oana Laura, de la Colegiul Național „Carol I” Craiova – Mențiune MEN 10,
– Călina D. Florian Chiriac Mențiune MEN 11 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova Cerăceanu Cornelia
– Ristache N.M. Ionuț Alberto Mențiune specială 11 Colegiul Național „Carol I” Craiova Stănică Gheorghe
– Romanescu Radu Calificare în lotul lărgit al României 12 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova Cerăceanu Cornelia
– Stănășel C. Elena Madalina Mențiune MEN 12 Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova Cerăceanu Cornelia

La Olimpiada Națională de Biologie, 01- 05.04.2018, Piatra Neamţ
– Ionică R.O. Anda Maria, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune
– Stanculescu C. Adela Maria, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune
– Antonie Andreea, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune
– Slăvulete Olivia Andreea, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune
– Gabroveanu Elena Diana, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune
– Niculescu L. Răzvan Dragoş, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Premiul special
– Papuc M. David Andrei, de la Colegiul „Carol I” Craiova, Premiul special
– Luchian A. Raluca Alexandra, de la Liceul Teoretic ” Mihai Viteazul” Băileşti, Premiul special

La Olimpiada de Ştiințe Socio-Umane, 3-7 aprilie 2018, Satu-Mare, au fost premiaţi:
– Ungureanu Victor Gabriel, de la Liceul de Arte ”Marin Sorescu” Craiova, Locul III filoyofie
– Bunciu Răzvan, de la Colegiul Național ”Carol I”Craiova, Locul I Sociologie

La Olimpiada de Geografie, 01-07 aprilie 2018, Brăila, au fost premiaţi:
– Bărbuţ Dica I. Nicuşor Dumitru Sami, Liceul Teoretic Independenţa Calafat, Premiul Special
– Neamţu C. Ileana Cornelia, de la Colegiul Național ”Carol I”Craiova, Premiul Special
– Grigorie C. Alexandra, de la Colegiul Național „Frații Buzești” Craiova, Menţiune.

ȘTIRI VIDEO GdS

Prima centrală nucleară din Elveţia a fost deconectată

În 2017 cetăţenii din Elveţia s-au pronunţat în cadrul unui referendum pentru ieşirea din reţeaua nucleară. Acum, la Mühleberg, a fost deconectată...

Primarul din Poiana Mare a pierdut procesul cu ANI

Magistraţii de la Curtea Supremă au hotărât, miercuri, să admită recursul Agenţiei de Integritate în procesul intentat de Marin Vintilă, edilul din Poiana Mare.