15.9 C
Craiova
sâmbătă, 10 mai, 2025
Știri de ultima orăLocalDoljAproape 10.000 de pensionari vor bilete de tratament

Aproape 10.000 de pensionari vor bilete de tratament

Pensionarii şi alţi asiguraţi au depus aproape 10.000 de cereri la Casa Judeţeană de Pensii Dolj pentru 6.300 de bilete de tratament. De anul acesta, soţul/soţia neasigurată a pensionarului nu mai beneficiază de bilete şi nici copiii asiguraţilor nu mai au voie în staţiuni pe biletele de la Casa de Pensii.

Pensionarii doljeni caută bilete de tratament şi anul acesta. Până acum, au fost depuse la Casa Judeţeană de Pensii (CJP) Dolj aproape 10.000 de cereri pentru bilete de tratament, în timp ce numărul de locuri alocate este de circa 6.300. Numărul acestora creşte uşor în fiecare lună, datorită redistribuirii biletelor refuzate în alte judeţe. „Noi mai facem lună de lună suplimentări de bilete, prin redistribuire de la alte judeţe. Solicităm în fiecare lună altor judeţe să redistribuie către noi biletele care nu sunt solicitate acolo“, a spus directorul CJP Dolj, Daniel Baciu. Pentru seria următoare, care începe pe 30 mai, au fost alocate 460 de locuri, dar cererile pensionarilor sunt mai multe.

Pensionarii preferă sezonul cald

Cele mai căutate staţiuni rămân cele cunoscute: Căciulata, Olăneşti, Herculane, Covasna, Băile Felix, Mangalia, Techirghiol, iar cele mai multe cereri sunt pentru sezonul cald. „În general, pe măsură ce se încălzeşte vremea şi pe parcursul verii, când sunt copiii în vacanţă, vin cele mai multe solicitări de bilete de tratament“, a precizat şi Daniela Licu, director economic la CJP Dolj. De aceste bilete pot beneficia atât pensionarii, cât şi salariaţii sau alte categorii de asiguraţi. Cei mai mulţi solicitanţi sunt pensionarii, care achită jumătate din pensia lunară pentru un bilet, pentru o perioadă de 18 zile. Diferenţa de bani până la valoarea reală a biletului o suportă bugetul de pensii, spune Baciu, adăugând că valoarea reală a unui astfel de bilet de tratament este de circa 2.000 de lei.

Neasiguraţii nu mai beneficiază de bilete

Dacă până acum puteau beneficia de bilete de tratament şi soţii sau soţiile pensionarilor asiguraţi, chiar dacă primii nu aveau venituri, de acum încolo nu mai este posibil. „De anul acesta, soţii neasiguraţi ai pensionarilor nu mai pot beneficia de aceste bilete şi nici copiii persoanelor asigurate nu mai au dreptul. Până acum se putea şi se achita o sumă mai mare, dar de acum nu mai pot beneficia deloc. Aceasta este singura noutate din acest an în legătură cu biletele de tratament“, a precizat Daniela Licu.

Criterii de selecţie

Criteriile de selecţie pentru acordarea biletelor de tratament au rămas aceleaşi ca şi anul trecut. Se acordă un punctaj fiecărei persoane. Primeşte mai multe puncte cine nu a fost deloc la tratament prin CJP în ultimii doi ani. De asemenea, au avantaj pensionarii pe caz de boală, deoarece se presupune că li se ameliorează starea de sănătate dacă beneficiază de tratament în staţiunile balneoclimaterice.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS