Plafonul maxim al sumelor în numerar pe care firmele le pot păstra în casierie la sfârșitul zilei ar putea fi majorat de la 50.000 de lei la 200.000 de lei, dacă o propunere legislativă depusă în Parlament va fi adoptată. Măsura ar reduce cheltuielile și birocrația pentru întreprinderile mici și mijlocii, obligate în prezent să facă depuneri bancare frecvente.
Propunerea legislativă prevede creșterea plafonului general al numerarului care poate rămâne în casieria operatorilor economici la finalul fiecărei zile, de la 50.000 de lei la 200.000 de lei, notează Mediafax.
Potrivit inițiatorilor, modificarea le-ar oferi companiilor mai multă flexibilitate în administrarea încasărilor și a plăților curente, reducând în același timp costurile generate de transportul și depunerea repetată a banilor la bancă.

