14.5 C
Craiova
miercuri, 18 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate31.724 de cazuri noi în România

31.724 de cazuri noi în România

În total, până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.146.558 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 44.601sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.894.077 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 31.724 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 41 mai mult decât în ziua anterioară. 3.201 dintre cazurile noi din 24 de oresunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba39.4696449,17
2.Arad50.2558998,78
3.Argeș51.6524936,35
4.Bacău50.5887947,79
5.Bihor64.13196312,65
6.Bistrița-Năsăud23.6951898,92
7.Botoșani28.9825928,06
8.Brașov79.670110212,20
9.Brăila24.7802542,64
10.Buzău28.4747444,87
11.Caraș-Severin21.9372785,26
12.Călărași19.6382503,64
13.Cluj109.182154118,93
14.Constanța83.655126011,84
15.Covasna14.5431333,64
16.Dâmbovița41.1054544,79
17.Dolj50.7787145,10
18.Galați49.8855885,19
19.Giurgiu21.5451404,01
20.Gorj16.9231852,76
21.Harghita17.8932846,77
22.Hunedoara42.5584927,94
23.Ialomița21.2461833,30
24.Iași84.40813197,08
25.Ilfov87.54386713,52
26.Maramureș41.01286311,39
27.Mehedinți16.9591602,19
28.Mureș46.2426826,14
29.Neamț38.3716127,54
30.Olt28.2203312,74
31.Prahova71.1098445,41
32.Satu Mare26.3753699,12
33.Sălaj21.5243389,21
34.Sibiu52.02499910,65
35.Suceava50.5546639,35
36.Teleorman26.7482152,73
37.Timiș109.446200017,54
38.Tulcea16.3482097,34
39.Vaslui29.7893183,26
40.Vâlcea29.6213705,34
41.Vrancea20.5592774,20
42.Mun. București360.917569114,11
43.Din străinătate**3.85222 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    32.353*1.399 
 TOTAL2.146.55831.724 

1.452 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.452 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD37
3ARGEŞ23
4BACĂU34
5BIHOR32
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI15
8BRĂILA7
9BRAŞOV58
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ39
14CONSTANŢA68
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA19
17DOLJ42
18GALAŢI26
19GIURGIU11
20GORJ18
21HARGHITA15
22HUNEDOARA37
23IALOMIŢA12
24IAŞI100
25ILFOV83
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI313
29MUREŞ35
30NEAMŢ27
31OLT7
32PRAHOVA32
33SĂLAJ14
34SATU MARE14
35SIBIU33
36SUCEAVA53
37TELEORMAN12
38TIMIŞ76
39TULCEA12
40VÂLCEA9
41VASLUI9
42VRANCEA9
 Total1.452

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Un autobuz cu muncitori români s-a răsturnat în Spania

Doi români au murit, iar alţi trei au fost...

ȘTIRI GdS