15.1 C
Craiova
marți, 17 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitateRecord de infectări cu COVID-19 în România

Record de infectări cu COVID-19 în România

În total, până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.048.896 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 33.637sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.827.324 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strtegică

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.685 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 7.603 mai mult decât în ziua anterioară. 1.740 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.9022067,47
2.Arad47.9813867,32
3.Argeș50.4882575,09
4.Bacău48.5125126,82
5.Bihor60.63267410,72
6.Bistrița-Năsăud23.1333018,37
7.Botoșani27.2283047,09
8.Brașov77.13556910,87
9.Brăila24.2331122,16
10.Buzău26.8341553,90
11.Caraș-Severin21.1891514,25
12.Călărași18.9841052,78
13.Cluj105.17984516,38
14.Constanța80.1129889,25
15.Covasna14.149392,77
16.Dâmbovița39.7422863,86
17.Dolj48.9842933,77
18.Galați48.1071914,39
19.Giurgiu21.165553,14
20.Gorj16.318522,14
21.Harghita16.9751276,19
22.Hunedoara40.7143027,14
23.Ialomița20.7561062,81
24.Iași80.7474665,94
25.Ilfov85.11248211,58
26.Maramureș38.62434410,16
27.Mehedinți16.521581,67
28.Mureș44.5473185,11
29.Neamț36.5722366,72
30.Olt27.522942,10
31.Prahova68.9043454,38
32.Satu Mare25.3862298,46
33.Sălaj20.5442238,13
34.Sibiu49.0273678,79
35.Suceava48.6403999,17
36.Teleorman26.2171182,28
37.Timiș103.671121814,93
38.Tulcea15.7472215,97
39.Vaslui28.9241242,72
40.Vâlcea28.8662514,18
41.Vrancea19.755793,56
42.Mun. București345.406252311,03
43.Din străinătate**3.77815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17.934*4559 
 TOTAL2.048.89619.685 

1.336 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.336 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD28
3ARGEŞ17
4BACĂU30
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD14
7BOTOŞANI13
8BRĂILA10
9BRAŞOV51
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ45
14CONSTANŢA49
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ25
18GALAŢI38
19GIURGIU6
20GORJ5
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA8
24IAŞI63
25ILFOV62
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI362
29MUREŞ24
30NEAMŢ19
31OLT10
32PRAHOVA24
33SĂLAJ7
34SATU MARE19
35SIBIU23
36SUCEAVA55
37TELEORMAN19
38TIMIŞ52
39TULCEA12
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA13
 Total1.336

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Două eleve din Craiova, printre elitele naţionale la biologie

Două eleve din Craiova, printre elitele naţionale la biologie

ȘTIRI GdS