11.8 C
Craiova
luni, 23 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate19.371 de cazuri noi de COVID-19 în România

19.371 de cazuri noi de COVID-19 în România

În total, până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.003.041 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 29.809 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.819.315 pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.371 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 278 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.906 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.0483775,28
2.Arad46.8864305,11
3.Argeș49.3103993,32
4.Bacău47.3536595,22
5.Bihor58.7977648,24
6.Bistrița-Năsăud22.3252206,78
7.Botoșani26.5274804,97
8.Brașov75.7928178,50
9.Brăila23.996501,71
10.Buzău26.4281982,83
11.Caraș-Severin20.8171983,05
12.Călărași18.6601031,88
13.Cluj102.639150813,20
14.Constanța77.2195266,81
15.Covasna14.038742,29
16.Dâmbovița39.0582433,02
17.Dolj48.1013152,68
18.Galați47.3473333,26
19.Giurgiu20.862822,34
20.Gorj16.113651,57
21.Harghita16.6422604,79
22.Hunedoara39.7801575,41
23.Ialomița20.547522,36
24.Iași79.0447814,22
25.Ilfov83.7088369,66
26.Maramureș37.5584417,69
27.Mehedinți16.365681,12
28.Mureș43.6662963,68
29.Neamț35.7473575,05
30.Olt27.2331031,43
31.Prahova67.8464943,27
32.Satu Mare24.6643037,02
33.Sălaj20.0352175,65
34.Sibiu47.8975586,66
35.Suceava47.4686608,46
36.Teleorman25.9981071,77
37.Timiș100.952142010,91
38.Tulcea15.222904,05
39.Vaslui28.5551612,12
40.Vâlcea28.4101863,03
41.Vrancea19.4511392,67
42.Mun. București338.44629488,77
43.Din străinătate**3.72717 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    14.764*879 
 TOTAL2.003.04119.371 

897 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 897 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD13
3ARGEŞ15
4BACĂU28
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI13
8BRĂILA3
9BRAŞOV39
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ34
14CONSTANŢA43
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ18
18GALAŢI13
19GIURGIU6
20GORJ6
21HARGHITA9
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA5
24IAŞI68
25ILFOV57
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI169
29MUREŞ17
30NEAMŢ23
31OLT12
32PRAHOVA24
33SĂLAJ8
34SATU MARE8
35SIBIU12
36SUCEAVA45
37TELEORMAN9
38TIMIŞ60
39TULCEA6
40VÂLCEA6
41VASLUI12
42VRANCEA6
 Total897

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Cât de prospere au fost societățile Primăriei Craiova în...

Cât de prospere au fost societățile Primăriei Craiova în 2021. Situațiile financiare vor fi aprobate în ședința de joi a Consiliului Local.

ȘTIRI GdS