32.9 C
Craiova
sâmbătă, 21 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate19.649 de cazuri noi de COVID-19 în România

19.649 de cazuri noi de COVID-19 în România

În total, până astăzi, 21 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.983.670 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 27.903 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.812.242 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.649 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 544 mai mult decât în ziua anterioară. 2.430 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba36.6712884,65
2.Arad46.4564834,52
3.Argeș48.9112712,90
4.Bacău46.6946504,70
5.Bihor58.0337727,45
6.Bistrița-Năsăud22.1052446,24
7.Botoșani26.0474374,33
8.Brașov74.97510387,73
9.Brăila23.946981,59
10.Buzău26.2302172,46
11.Caraș-Severin20.6191752,74
12.Călărași18.557911,59
13.Cluj101.131137511,95
14.Constanța76.6939996,22
15.Covasna13.964722,02
16.Dâmbovița38.8152222,78
17.Dolj47.7863182,27
18.Galați47.0143122,91
19.Giurgiu20.780582,09
20.Gorj16.0481051,37
21.Harghita16.3822634,29
22.Hunedoara39.6236334,89
23.Ialomița20.495742,09
24.Iași78.2637933,69
25.Ilfov82.8726388,70
26.Maramureș37.1177506,91
27.Mehedinți16.297711,06
28.Mureș43.3704053,15
29.Neamț35.3905334,53
30.Olt27.1301551,24
31.Prahova67.3524273,00
32.Satu Mare24.3613396,41
33.Sălaj19.8182524,89
34.Sibiu47.3393046,07
35.Suceava46.8087128,00
36.Teleorman25.891811,48
37.Timiș99.53214279,75
38.Tulcea15.1321763,35
39.Vaslui28.3941541,89
40.Vâlcea28.2241222,64
41.Vrancea19.3121582,45
42.Mun. București335.49825318,03
43.Din străinătate**3.71020
44.Cazuri noi nealocate pe județe

13.885*
406
TOTAL1.983.67019.649

784 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 784 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD19
3ARGEŞ10
4BACĂU23
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV31
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ34
14CONSTANŢA38
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ6
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA19
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA1
24IAŞI38
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI155
29MUREŞ23
30NEAMŢ22
31OLT7
32PRAHOVA24
33SĂLAJ4
34SATU MARE11
35SIBIU17
36SUCEAVA49
37TELEORMAN9
38TIMIŞ49
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI4
42VRANCEA4

Total784

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Alertă privind oferte false de vacanțe. Site-uri turistice oficiale...

Cei care se pregătesc să plece în concediu trebuie...

ȘTIRI GdS