13.4 C
Craiova
marți, 17 mai, 2022
Știri de ultima orăActualitate9.884 de cazuri noi de COVID-19 în România

9.884 de cazuri noi de COVID-19 în România

În total, până astăzi, 14 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.885.771 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 18.165 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 9.884 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), cu 99 mai mult decât în ziua anterioară. 1.047 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.773.435 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.ADVERTISING

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.1861491,94
2.Arad44.3571892,56
3.Argeș47.6791651,33
4.Bacău43.7863522,15
5.Bihor54.0323713,46
6.Bistrița-Năsăud20.7451742,55
7.Botoșani24.0962041,67
8.Brașov70.9534363,79
9.Brăila23.541370,97
10.Buzău25.163911,04
11.Caraș-Severin19.864731,27
12.Călărași18.106450,70
13.Cluj95.2017535,73
14.Constanța72.6743713,02
15.Covasna13.636321,12
16.Dâmbovița37.6701411,38
17.Dolj46.308960,96
18.Galați45.5171991,42
19.Giurgiu20.300500,86
20.Gorj15.596440,54
21.Harghita15.2181462,01
22.Hunedoara37.7971422,58
23.Ialomița20.014611,13
24.Iași74.8213401,63
25.Ilfov79.5262403,78
26.Maramureș33.8693172,80
27.Mehedinți16.026230,52
28.Mureș41.5651921,55
29.Neamț33.0691672,02
30.Olt26.649400,63
31.Prahova65.4361381,60
32.Satu Mare22.5332123,09
33.Sălaj18.6521261,89
34.Sibiu45.2242822,97
35.Suceava43.1465654,38
36.Teleorman25.431450,67
37.Timiș92.8066213,90
38.Tulcea14.376711,32
39.Vaslui27.515700,78
40.Vâlcea27.465851,30
41.Vrancea18.540851,16
42.Mun. București321.70215984,10
43.Din străinătate**3.47882 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6.503*264 
TOTAL1.885.7719.884 

458 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 458 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD19
3ARGEŞ5
4BACĂU18
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI2
8BRĂILA2
9BRAŞOV20
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ23
14CONSTANŢA28
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ3
18GALAŢI11
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA5
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA5
24IAŞI22
25ILFOV19
26MARAMUREŞ5
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI79
29MUREŞ5
30NEAMŢ18
31OLT3
32PRAHOVA11
33SĂLAJ13
34SATU MARE5
35SIBIU12
36SUCEAVA45
37TELEORMAN7
38TIMIŞ23
39TULCEA10
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA0
 Total458

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Două eleve din Craiova, printre elitele naţionale la biologie

Două eleve din Craiova, printre elitele naţionale la biologie

ȘTIRI GdS