-3.9 C
Craiova
luni, 24 ianuarie, 2022
Știri de ultima orăActualitate1.958 de cazuri noi de COVID-19 în România

1.958 de cazuri noi de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.773.845 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 10.234 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.670.101 pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 38 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33500492,71
2.Arad40882923,78
3.Argeș45628602,2
4.Bacău40759451,35
5.Bihor49478893,48
6.Bistrița-Năsăud19208161,13
7.Botoșani22432211,06
8.Brașov65606963,38
9.Brăila22455252
10.Buzău23857201,92
11.Caraș-Severin18623392,13
12.Călărași17588101,25
13.Cluj869891793,38
14.Constanța68257612,14
15.Covasna12780412,22
16.Dâmbovița36011592,06
17.Dolj44704391,21
18.Galați43534461,38
19.Giurgiu19353141,39
20.Gorj1510481,08
21.Harghita13834121,53
22.Hunedoara35421682,9
23.Ialomița19304181,89
24.Iași70943631,47
25.Ilfov74854762,85
26.Maramureș30810401,53
27.Mehedinți15636101,34
28.Mureș39073712,66
29.Neamț30745251,26
30.Olt25814501,5
31.Prahova62618831,93
32.Satu Mare20460211,36
33.Sălaj17594191,78
34.Sibiu422381033,17
35.Suceava37638180,76
36.Teleorman24732371,93
37.Timiș861331212,94
38.Tulcea13682151,68
39.Vaslui26593221,03
40.Vâlcea26348241,65
41.Vrancea17638121,15
42.Mun. București3014552192,41
43.Din străinătate**19213
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11613*
-181
TOTAL1.773.8451.958

431 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 431 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD49
3ARGEŞ16
4BACĂU7
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI5
8BRĂILA3
9BRAŞOV6
10BUZĂU20
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN8
13CLUJ12
14CONSTANŢA11
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ3
18GALAŢI6
19GIURGIU2
20GORJ6
21HARGHITA7
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA3
24IAŞI18
25ILFOV12
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI53
29MUREŞ19
30NEAMŢ21
31OLT8
32PRAHOVA14
33SĂLAJ4
34SATU MARE2
35SIBIU7
36SUCEAVA15
37TELEORMAN14
38TIMIŞ25
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI4
42VRANCEA3

Total431

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Pe 24 ianuarie se închide circulația în centrul Craiovei

Primăria Municipiului Craiova a anunţăat închiderea circulaţiei rutiere pe...

ȘTIRI GdS