0.3 C
Craiova
marți, 18 ianuarie, 2022
Știri de ultima orăActualitateRomânia: 2.736 de cazuri noi de COVID-19

România: 2.736 de cazuri noi de COVID-19

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.766.987 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 10.116 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.653.179 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.736 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 49 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33308353,34
2.Arad405401164,57
3.Argeș45410762,64
4.Bacău40638451,66
5.Bihor491961394,14
6.Bistrița-Năsăud19156241,32
7.Botoșani22332221,27
8.Brașov652741384,06
9.Brăila22349352,63
10.Buzău23768452,54
11.Caraș-Severin18509372,49
12.Călărași17512121,47
13.Cluj865111634,12
14.Constanța680281252,67
15.Covasna12623482,39
16.Dâmbovița35856552,68
17.Dolj44547231,48
18.Galați43403521,77
19.Giurgiu19280181,67
20.Gorj15049171,43
21.Harghita13780261,09
22.Hunedoara352431793,55
23.Ialomița19218342,47
24.Iași70698561,79
25.Ilfov74546863,43
26.Maramureș30679501,77
27.Mehedinți15594161,68
28.Mureș388291353,24
29.Neamț30646401,52
30.Olt25707291,68
31.Prahova62397532,52
32.Satu Mare20386261,56
33.Sălaj17535222,04
34.Sibiu42027623,72
35.Suceava37556410,95
36.Teleorman24613562,38
37.Timiș857531243,52
38.Tulcea13631172,15
39.Vaslui26526211,03
40.Vâlcea26282272,12
41.Vrancea17582321,49
42.Mun. București3004583283,04
43.Din străinătate**19061
44.Cazuri noi nealocate pe județe

12106*
50
TOTAL1.766.9872736

588 persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 588 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD36
3ARGEŞ14
4BACĂU15
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV13
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ10
14CONSTANŢA16
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ11
18GALAŢI11
19GIURGIU3
20GORJ15
21HARGHITA12
22HUNEDOARA36
23IALOMIŢA5
24IAŞI25
25ILFOV23
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI68
29MUREŞ15
30NEAMŢ23
31OLT19
32PRAHOVA16
33SĂLAJ6
34SATU MARE6
35SIBIU5
36SUCEAVA15
37TELEORMAN26
38TIMIŞ43
39TULCEA3
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA4

Total588

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

O femeie dată dispărută a fost găsită moartă într-o...

Sfârşit tragic pentru o femeie de 68 de ani...

ȘTIRI GdS