-3.9 C
Craiova
luni, 24 ianuarie, 2022
Știri de ultima orăActualitate16.110 de cazuri de COVID-19 în România

16.110 de cazuri de COVID-19 în România

Până astăzi, 21 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.519.532 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 6.597 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.288.761 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.110 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 228 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba280963528,82
2.Arad329223668,84
3.Argeș365584288,20
4.Bacău348693574,68
5.Bihor389084797,73
6.Bistrița-Năsăud171531075,43
7.Botoșani198711754,76
8.Brașov551704628,67
9.Brăila182362797,70
10.Buzău184424936,70
11.Caraș-Severin156051175,40
12.Călărași148482167,19
13.Cluj750706999,11
14.Constanța586974289,36
15.Covasna104812074,17
16.Dâmbovița297913737,07
17.Dolj394803367,23
18.Galați363212776,57
19.Giurgiu159951598,94
20.Gorj127571454,58
21.Harghita111661514,47
22.Hunedoara29374826,73
23.Ialomița1586218810,01
24.Iași612917088,81
25.Ilfov6395178717,23
26.Maramureș275871744,45
27.Mehedinți133481408,15
28.Mureș310284595,79
29.Neamț263692906,01
30.Olt216022737,32
31.Prahova5139170610,04
32.Satu Mare180791183,31
33.Sălaj150231406,92
34.Sibiu339062757,50
35.Suceava341852314,27
36.Teleorman203822027,96
37.Timiș7525463110,30
38.Tulcea112951436,38
39.Vaslui233472486,04
40.Vâlcea215022067,08
41.Vrancea147492194,62
42.Mun. București264323301816,50
43.Din străinătate**164810 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    23600*256 
 TOTAL1.519.53216.110 

1.399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.399 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA36
2ARAD48
3ARGEŞ40
4BACĂU26
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI8
8BRĂILA3
9BRAŞOV44
10BUZĂU29
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ25
14CONSTANŢA61
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ58
18GALAŢI32
19GIURGIU33
20GORJ21
21HARGHITA19
22HUNEDOARA64
23IALOMIŢA14
24IAŞI46
25ILFOV54
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI276
29MUREŞ50
30NEAMŢ30
31OLT25
32PRAHOVA38
33SĂLAJ12
34SATU MARE19
35SIBIU6
36SUCEAVA47
37TELEORMAN80
38TIMIŞ36
39TULCEA11
40VÂLCEA6
41VASLUI17
42VRANCEA11
 Total  1.399

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Pe 24 ianuarie se închide circulația în centrul Craiovei

Primăria Municipiului Craiova a anunţăat închiderea circulaţiei rutiere pe...

ȘTIRI GdS