2.7 C
Craiova
sâmbătă, 4 decembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateRecord de infectări: 18.863 de cazuri noi de COVID

Record de infectări: 18.863 de cazuri noi de COVID

Până astăzi, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.486.264 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID-19), dintre care 6.103 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.261.267 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 18.863 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), dintre care 273 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba273002738,59
2.Arad321673 348,59
3.Argeș357273907,64
4.Bacău341543394,50
5.Bihor379856057,35
6.Bistrița-Năsăud169131085,45
7.Botoșani195072054,69
8.Brașov540025358,19
9.Brăila177492807,37
10.Buzău17757646,39
11.Caraș-Severin153231515,35
12.Călărași144341266,82
13.Cluj736635449,00
14.Constanța576476558,86
15.Covasna10176783,77
16.Dâmbovița290624276,49
17.Dolj386132737,28
18.Galați358613446,43
19.Giurgiu156401858,59
20.Gorj124291144,37
21.Harghita108521894,15
22.Hunedoara288292116,34
23.Ialomița154062739,13
24.Iași598676588,66
25.Ilfov6247962617,15
26.Maramureș272482564,52
27.Mehedinți130121888,12
28.Mureș301183475,52
29.Neamț258142175,93
30.Olt210561737,04
31.Prahova499315549,49
32.Satu Mare17875893,27
33.Sălaj147201276,98
34.Sibiu333523787,16
35.Suceava337313504,32
36.Teleorman199512137,82
37.Timiș7404656510,37
38.Tulcea110051075,97
39.Vaslui228183275,84
40.Vâlcea210641686,56
41.Vrancea143822034,44
42.Mun. București258471219016,44
43.Din străinătate**16266 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    22502*4.418 
 TOTAL1.486.26418.863 

1.568 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.568 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD29
3ARGEŞ58
4BACĂU31
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD10
7BOTOŞANI20
8BRĂILA13
9BRAŞOV82
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI15
12CARAŞ-SEVERIN38
13CLUJ32
14CONSTANŢA74
15COVASNA31
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ24
18GALAŢI25
19GIURGIU24
20GORJ38
21HARGHITA18
22HUNEDOARA50
23IALOMIŢA12
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI273
29MUREŞ27
30NEAMŢ31
31OLT53
32PRAHOVA20
33SĂLAJ23
34SATU MARE31
35SIBIU8
36SUCEAVA44
37TELEORMAN78
38TIMIŞ55
39TULCEA7
40VÂLCEA14
41VASLUI19
42VRANCEA15
 Total   1.568

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Primele două cazuri de infectare cu varianta Omicron, confirmate...

Primele două cazuri de infectare cu varianta Omicron a...

ȘTIRI GdS