5.3 C
Craiova
marți, 19 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitatePeste 1.500 de cazuri de COVID-19 în România

Peste 1.500 de cazuri de COVID-19 în România

Până astăzi, pe teritoriul României au fost confirmate 1.103.198 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19).

1.057.522 de pacienți au fost declarați vindecați, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.520 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba21458140,27
2.Arad24014310,38
3.Argeș27789270,22
4.Bacău26767400,48
5.Bihor29536230,17
6.Bistrița-Năsăud12405280,87
7.Botoșani14385200,19
8.Brașov44115520,39
9.Brăila1343970,21
10.Buzău12795140,28
11.Caraș-Severin11738200,46
12.Călărași10462160,66
13.Cluj58824480,82
14.Constanța43882490,57
15.Covasna859550,09
16.Dâmbovița22816120,28
17.Dolj27234270,45
18.Galați28126340,39
19.Giurgiu11264170,55
20.Gorj9355150,21
21.Harghita837530,18
22.Hunedoara23232160,38
23.Ialomița1096090,29
24.Iași43190500,32
25.Ilfov46225631,09
26.Maramureș20845590,39
27.Mehedinți8454120,22
28.Mureș2418780,17
29.Neamț19518350,57
30.Olt14879280,33
31.Prahova36079400,41
32.Satu Mare13614830,77
33.Sălaj11048150,19
34.Sibiu26931310,56
35.Suceava24988560,49
36.Teleorman14108260,62
37.Timiș55531770,79
38.Tulcea856770,34
39.Vaslui16278250,26
40.Vâlcea16626110,21
41.Vrancea10896200,29
42.Mun. București1878502730,93
43.Din străinătate**100623
44.Cazuri noi nealocate pe județe

812*
51
TOTAL1.103.1981.520

262 de persoane au fost reconfirmate pozitiv

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 262 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD2
3ARGEŞ10
4BACĂU11
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI4
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ7
14CONSTANŢA8
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ8
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA2
24IAŞI8
25ILFOV6
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI34
29MUREŞ3
30NEAMŢ38
31OLT2
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE15
35SIBIU3
36SUCEAVA14
37TELEORMAN4
38TIMIŞ19
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI9
42VRANCEA5

Total262

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

În stare gravă după ce a născut la 17...

O adolescentă de 17 ani, din Gugeşti, județul Vrancea,...

ȘTIRI GdS