19.4 C
Craiova
joi, 13 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitate156 de noi infectări Covid și 3 decese în ultimele 24 de ore

156 de noi infectări Covid și 3 decese în ultimele 24 de ore

În România au fost raportate, de vineri până sâmbătă, 156 de cazuri noi și 3 decese asociate cu Covid-19, potrivit datelor oficiale furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, scrie Hotnews.ro.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Până astăzi, 31 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.083.189 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.047.723 de pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 156 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

JudețNr. total cazuriNr. cazuri noiIncidența la 14 zile
Alba2129410,02
Arad2370720,02
Argeș2750140,03
Bacău2613940,04
Bihor2930500,01
Bistrița-Năsăud1191340,05
Botoșani1421230,02
Brașov4371020,02
Brăila1331440,02
Buzău1260300,03
Caraș-Severin1149800,01
Călărași1008740,04
Cluj57749120,08
Constanța43065160,07
Covasna856000
Dâmbovița2252940,03
Dolj2675010,04
Galați2768960,02
Giurgiu1104300,01
Gorj922600,02
Harghita829700,02
Hunedoara2291400,06
Ialomița1080200,02
Iași4255990,08
Ilfov4527340,19
Maramureș2045620,05
Mehedinți834500,01
Mureș2400020,01
Neamț1900620,02
Olt1464320,02
Prahova3552960,05
Satu Mare1306610,10
Sălaj1095800,02
Sibiu2653200,02
Suceava2426020,03
Teleorman1374940,05
Timiș5447590,07
Tulcea845300,04
Vaslui1601620,03
Vâlcea1645900,02
Vrancea1069910,01
București184174310,12
Cazuri noi nealocate pe județe12
630*

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 23 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, 34.281 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.


În intervalul 30.07.2021 (10:00) – 31.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Bacău, Călărași și Dolj.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 70-79 ani.

Toate decesele sunt ale unor pacienți care au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 403. Dintre acestea, 56 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.693.466 de teste RT-PCR și 1.844.590 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.838 de teste RT-PCR (4.007 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.831 la cerere) și 17.633 de teste rapide antigenice.


Pe teritoriul României, 980 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 536 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.162 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS