6.6 C
Craiova
vineri, 24 septembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateGCS: 153 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2

GCS: 153 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2

Un număr de 153 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 28.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2129330,02
2.Arad2370510,03
3.Argeș2749710,03
4.Bacău2613530,04
5.Bihor2930550,01
6.Bistrița-Năsăud1190950,05
7.Botoșani14209-1**0,02
8.Brașov4370850,02
9.Brăila1331020,02
10.Buzău1260320,03
11.Caraș-Severin1149830,01
12.Călărași1008320,03
13.Cluj5773730,08
14.Constanța43049140,06
15.Covasna8560-4**0
16.Dâmbovița2252530,02
17.Dolj2674940,04
18.Galați2768310,02
19.Giurgiu1104330,02
20.Gorj922600,01
21.Harghita829700,02
22.Hunedoara2291410,06
23.Ialomița1080200,02
24.Iași4255070,06
25.Ilfov4526950,17
26.Maramureș2045440,05
27.Mehedinți834510,01
28.Mureș2399810,01
29.Neamț1900430,02
30.Olt1464100,02
31.Prahova3552350,04
32.Satu Mare1306560,09
33.Sălaj1095800,02
34.Sibiu2653200,03
35.Suceava2425800,03
36.Teleorman1374500,05
37.Timiș5446690,06
38.Tulcea845330,03
39.Vaslui1601400,02
40.Vâlcea1645910,02
41.Vrancea1069800,01
42.Mun. București184143300,10
43.Cazuri noi nealocate pe județe  618*22 
 TOTAL1.083.033153

Până vineri, pe teritoriul României au fost confirmate 1.083.033 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, iar 1.047.682 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, până la această dată, au fost prelucrate 8.679.628 teste RT-PCR şi 1.826.957 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.127 de teste RT-PCR (4.426 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 8.701 la cerere) şi 14.932 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 24 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Restaurantele și cafenelele din Craiova se tem că își...

De ieri (n.r. joi), Craiova a depășit pragul de...

ȘTIRI GdS