18.1 C
Craiova
marți, 28 septembrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateCrește numărul de infectări cu COVID-19, în România

Crește numărul de infectări cu COVID-19, în România

Un număr de 104 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 26.000 de teste, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2128410,01
2.Arad2369600,03
3.Argeș2748830,02
4.Bacău2611010,02
5.Bihor2929100,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,04
7.Botoșani1420220,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330300,01
10.Buzău1259610,02
11.Caraș-Severin1149400,01
12.Călărași1006810,02
13.Cluj5767740,06
14.Constanța4299740,04
15.Covasna855910
16.Dâmbovița2251200,01
17.Dolj2672440,03
18.Galați2767300,01
19.Giurgiu1103510,01
20.Gorj922000,01
21.Harghita829510,01
22.Hunedoara2289310,03
23.Ialomița1080130,01
24.Iași4249170,04
25.Ilfov45198110,08
26.Maramureș2043820,03
27.Mehedinți833900
28.Mureș23990-1**0,01
29.Neamț1899610,01
30.Olt1463410,01
31.Prahova3549560,03
32.Satu Mare1304690,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,01
35.Suceava2423700,02
36.Teleorman1373600,03
37.Timiș5441570,04
38.Tulcea844500,01
39.Vaslui1600600,01
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069510
42.Mun. București183907130,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  550*19 
 TOTAL1.082.057104

Până vineri, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.082.057 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, iar 1.047.117 pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, până la această dată, au fost prelucrate 8.602.219 teste RT-PCR şi 1.734.485 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.038 de teste RT-PCR (4.681 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 7.357 la cerere) şi 14.587 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 28 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Două femei au fost rănite în incendiul provocat de...

Două femei au fost rănite, marţi seară, în urma...

ȘTIRI GdS