10.5 C
Craiova
vineri, 22 octombrie, 2021
Știri de ultima orăActualitateScade numărul de infectări cu COVID-19, în România

Scade numărul de infectări cu COVID-19, în România

Scade numărul de infectări.Un număr de 78 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 24.000 de teste, a informat, joi, Grupul de Comunicare Strategică.

Acestea sunt cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2128310,01
2.Arad2369610,03
3.Argeș2748510,03
4.Bacău2610930,02
5.Bihor2929110,01
6.Bistrița-Năsăud1189500,03
7.Botoșani1420000,02
8.Brașov4369200,01
9.Brăila1330310,01
10.Buzău1259530,02
11.Caraș-Severin1149410,01
12.Călărași1006720,01
13.Cluj5767340,06
14.Constanța4299330,04
15.Covasna855800
16.Dâmbovița2251210,02
17.Dolj2672020,03
18.Galați2767320,02
19.Giurgiu1103400,01
20.Gorj922000,02
21.Harghita829420,01
22.Hunedoara2289240,03
23.Ialomița1079820,01
24.Iași4248420,04
25.Ilfov4518750,07
26.Maramureș2043600,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2399110,01
29.Neamț1899510,01
30.Olt1463300,01
31.Prahova3548930,04
32.Satu Mare1303710,07
33.Sălaj1095300,01
34.Sibiu2652600,02
35.Suceava2423710,01
36.Teleorman1373640,04
37.Timiș5440800,04
38.Tulcea844510,02
39.Vaslui1600620,02
40.Vâlcea1645500,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183894280,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  531*-5 
 TOTAL1.081.95378

Până joi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.953 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

1.047.000 pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, până la această dată, au fost prelucrate 8.590.181 de teste RT-PCR şi 1.719.898 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore, au fost efectuate 11.666 de teste RT-PCR; (5.614 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 6.052 la cerere); şi 13.075 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate şi rezultatele a 180 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore şi transmise până la data de 22 iulie.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 16 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Intersecţii din Craiova, reorganizate pentru transportul public cu 1,3...

Intersecţia bulevardului Nicolae Titulescu cu strada Amaradia şi strada Constantin Brâncuşi va fi integrată în sistemul de management al traficului.

ȘTIRI GdS